David Warren

David Warren (20. března 1925 Groote Eylandt (Austrálie) – 19. července 2010 Melbourne) byl australský vynálezce a chemik. Proslul vynálezem tzv. černé skříňky, která zaznamenává na palubě letadel informace o letu pro případ havárie.

David Warren
Narození20. března 1925
Groote Eylandt, Austrálie Austrálie
Úmrtí19. července 2010 (ve věku 85 let)
Melbourne, Austrálie Austrálie
Alma materSydneyská univerzita
Launceston Church Grammar School
Melbournská univerzita
Královská univerzita v Londýně
Trinity Grammar School
Povoláníchemik, vynálezce, vysokoškolský učitel, rádce, učitel a inženýr
ZaměstnavateléGeelong Grammar School
Královská univerzita v Londýně
Defence Science and Technology Group
Woomera Missile Range
Sydneyská univerzita
Parliament of Victoria
Oceněnídůstojník Řádu Austrálie (2002)
Medaile ke sto letům federace
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Když mu bylo devět let, v roce 1934, jeho otec zahynul při leteckém neštěstí, když se zřítilo poštovní letadlo nad Bassovou úžinou mezi Tasmánií a Austrálií. Příčina havárie nebyla nikdy objasněna. Po celý život to byla pro něj motivace k práci na technologii zlepšující bezpečnost leteckého provozu.

Vystudoval chemii na University of Sydney, titul Ph.D. získal na Imperial College v Londýně.[1]

Po studiích nastoupil do leteckého výzkumného střediska v Melbourne, kde pracoval celý život. V 50. letech se zúčastnil vyšetřování záhadné havárie prvního proudového dopravního letadla de Havilland Comet a uvědomil si, jakou cenu by měl záznam o letu před havárií. Tak roku 1953 vznikl základní koncept černé skříňky a první prototyp byl vyroben roku 1956. Šlo o žáruvzdorný a pancéřovaný magnetofon s ocelovými páskami, na které byla zaznamenávána komunikace v kokpitu.

Zpočátku nebyl tento vynález přijímán, ale v roce 1958 během své neformální návštěvy Sir Robert Hardinghem, bývalý vicemaršál britského letectva, vyzval při obědě Warrena, aby ukázal svůj „neoficiální projekt“. Sir Robert Hardinghem postřehl potenciál tohoto zařízení a Warren se svou černou skříňkou byl téměř okamžitě pozván do Anglie. Tam bylo přijetí vynálezu velmi povzbudivé. Ministerstvo letectví oznámilo, že instalace letového zapisovače „černé skříňky“ i pro záznam přístrojových údajů by mohla být brzy povinná.[2] Roku 1961 australské úřady jako první rozhodly o povinné instalaci černých skříněk v letadlech.[3]

Odkazy

Reference

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.