Dark ambient
Dark ambient (přel. temné prostředí) je jedna z nejrozšířenějších odnoží ambientní hudby. Je pro ni typický temný a disonantní charakter skladeb. Vznikla koncem sedmdesátých let 20. století. spolu s nástupem nových typů syntetizérů a rozvinul se posléze s vývojem nových počítačových technologií práce se zvukem (tzv. samplovací techniky) v rámci nejrůznějších elektronických hudebních forem. Jedná se o styl, který má mnoho tváří a je spojen často s dalšími hudebními žánry, především industriálem, noisem, ad. Termín jako takový lze užít pro všechny formy ambientní hudby, kterým jsou v podtextu společné (krom výše uvedených) charakteristiky typu „zlověstná“, „osudová“, či pocity jako „osamělost“, „izolovanost“, „melancholie“, apod.
Historie a současnost
Dark ambient jako žánr nemá žádného zakladatele, a i jeho název vznikl až mnohem později, než styl samotný. Za nahrávky, které představují pouze jakési kořeny tohoto hudebního tvaru lze považovat skladby, vytvořené v rámci raného období spolupráce Briana Ena a Roberta Frippa na albu „Evening Star“ z roku 1975. V osmdesátých letech již plně reprezentují dark-ambientní hudbu projekty jako Coil, Lustmord nebo Zoviet France, od druhé poloviny devadesátých let pak již ve formě nových podob stylu soubory a umělci jako Raison d' être, Vidna Obmana, ad. Dark ambient v této době též proniká do soudobé vážné hudby. Příklady takových projektů jsou např. Autopsia nebo česká formace Aghiatrias, jejíž duší je skladatel Vladimír Hirsch.
Paralelní styly
Paralelními styly, ať již vycházejícími z dark ambientu nebo jemu blízkými, jsou
- industriální ambient (ambient industrial), využívající potenciál industriálních zvuků,
- noise ambient, jehož základem jsou hluky a šumy nejrůznějšího původu,
- musique concrète (konkrétní hudba), vytvářená autentickými, dokumentaristickými zvukovými záznamy,
- black ambient, který zahrnuje konotace mezi black metalem, noisem a ambientem. Svůj název dostal podle obliby black-metalových kapel vytvářet vedlejší projekty tohoto typu.
- izolacionistický ambient (též pouze izolacionismus), který je velmi příbuzný ambientu industriálnímu, prolíná se však navíc s prvky techna.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dark ambient na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Ambient Music Resources. Internetový průvodce ambientní hudbou (angl.)