Dali Mraz

Dali Mraz, vlastním jménem Dalibor Mráz (* 20. března 1992 Ostrava), je český virtuózní bubeník, hudební skladatel, filmař a pedagog. Zabývá se rovněž zvukovou postprodukcí. Dnes patří mezi světovou bubenickou elitu. Je firemním hráčem světových značek, jako např. výrobců bicích sad DW, výrobce činelů Zildjan.[1] nebo VicFirth, které rovněž vyrábějí paličky s jeho jménem[2]

Dali Mraz
Základní informace
Rodné jménoDalibor Mráz
Narození20. března 1992 (29 let)
Ostrava
PovoláníBubeník, Skladatel, Herec, Zvukař
Manžel(ka)Veronika Mrázová
DětiSebastian Mráz
RodičeVladimír Mráz, Elen Mrázová
Webwww.dalimraz.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jeho manželka je známá bubenice Veronika Mrázová. Jeho sestra je známá zpěvačka a skladatelka Elis Mraz, vlastním jménem Eliška Mrázová, otec je filmový a televizní režisér a producent Vladimír Mráz a matka filmová animátorka Elen Mrázová.

Hudební a filmařská kariéra

Ve 4. třídě základní školy začal hrát na bicí – nejprve na ZUŠ J. Valčíka v Ostravě a pak na Lidové škole umění E. Marhuly v Ostravě. Jako žák (pod vedením Jakuba Kupčíka) vyhrál třikrát mistrovství republiky ve hře na bicí sadu.

V 10 letech začal komponovat hudbu pro studentské filmy. V roce 2005, ve 13 letech, natočil svůj první dětský snímek s názvem Záhada a o rok později krátký dětský hraný film s názvem Lednice.

V roce 2007 se stal součástí filmového QQ klubu, kde spolupracoval se svou sestrou Elis a Jiřím Otipkou. V této době také začala jeho spolupráce s Ostravskou a Slezskou univerzitou, pro které pravidelně komponoval hudbu do studentských filmů.

V roce 2007 nastoupil na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, kde v roce 2012 úspěšně absolvoval. V roce 2008 absolvoval kurzy u bubeníků jako Thomas Lang, Benny Greb, Stephan Emig nebo Oli Rubow.

Jako šestnáctiletý složil hudbu pro celovečerní dokumentární film Kolik příběhů má den[3], odvysílaný v České televizi v roce 2008.

V roce 2009 natočil spolu s Danielem Burou a Šimonem Bílým své první DVD Czech Virtual Drum Festival pro distribuci v České a Slovenské republice. Thomas Lang ve své recenzi „Skvělá práce, gratuluji ke krásnému produktu. Vidím tu hodně tvrdé dřiny, obětavosti a nadšení k bicím. Skvělé!“

Na první velké bubenické akci vystoupil v roce 2011, bylo to na bubenickém festivale, kde si zahrál po boku jmen jako Klaudius Kryšpín nebo Zacky. Zde si ho všiml František Hoenig a nabídl mu firemní hráčství u firmy SONOR. V roce 2012 navázal bubenickou spolupráci s bubeníkem Mikem Terranou a natočili spolu bubenické duety pro Vic Firth.

V roce 2013 natočil Dalibor Mráz spolu s firmou SONOR své druhé DVD Dalibor Mráz.

V letech 2013–2015 složil hudbu k televizním pořadům České televize Draci v hrnci a Ty Brďo! nebo k animovanému seriálu Staré pověsti české či Bílý Tesák.

Od roku 2016 začal s bubeníkem Václavem Zimou (Blue Effect) pořádat bubenické campy, na kterých spolu s ním účinkovali světoví velikáni hry na bicí nástroje jako Todd Sucherman, Gergo Borlai, Chris Coleman nebo Benny Greb.

V roce 2016 složil také hudbu pro celovečerní film Ostravak Ostravski.

V roce 2018 dostal pozvání od Jareda Falka do Kanadské platformy DRUMEO, na níž živě vystoupil a pokřtil své nové album LEVEL 25[4], které vydal v roce 2019 u světového labelu KOBALT. Na albu koncipovaném jako hudební audiokniha se podílelo přes 20 světových instrumentalistů z 11 zemí: mimo jiné Scott Kinsey, Anton Davidyants, Federico Malaman, Junior Braguinha.[5][6][7] Album získalo v USA v březnu roku 2020 ocenění The Academia Music Awards za nejlepší Ambientní/Instrumentální album. Kladnou recenzi vydal i polský bubenický magazín Perkusista.

V roce 2019 vydal rovněž soundtrack pro dokument Aeropress movie.

Napsal hudbu pro Shakespearovské slavnosti, Pustit Žilou, Moove, Dokumentární cyklus Ostravského planetária, Dívky ze Sorok a mnoho dalších.

Založil mezinárodní hudební těleso s názvem Dali Mraz Group.[8]

Účinkoval v USA, Kanadě, Francii, Německu, Polsku, Španělsku, Itálii, Srbsku, Chorvatsku, Rumunsku, Maďarsku a Slovensku. Hráli s ním například Fernando Saunders, Marius Pop, Federico Malaman, Martin Gudics, Mike Gotthard, Gabor Gyongyosi, Lawrence Lina, Mato Ivan, Gergo Borlai, Mike Terrana, Karel Holas, Jiří Zabystrzan a řada dalších.

Studiově spolupracoval s celou řadou umělců, jako jsou Suzane Vega, Alex Argento, Luca Mantovanelli, Scott Kinsey, Anton Davidyants, Valeriy Stepanov, Romain Labaye, Martin Miller, Gergely Kolta, Veronika Stalder, Junior Braguinha a řada dalších.

Pedagogická činnost

Je uznávaným pedagogem hry na bicí. Pořádá bubenické workshopy a v roce 2020 vyvinul vlastní bubenickou platformu s výukovým systémem pro bubeníky – Drum Trainer.[9]

Odkazy

Reference

  1. Dali Mraz. zildjian.com [online]. [cit. 2020-04-09]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Drumtrainer [online]. [cit. 2020-04-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-03-19.
  3. Tvůrčí tým — Kolik příběhů má den. Česká televize [online]. [cit. 2020-04-09]. Dostupné online.
  4. Dali Mraz. Spotify [online]. [cit. 2020-04-09]. Dostupné online.
  5. BÁTOR, Milan. Bubenický mág Dali Mraz a jeho obnažené emoce v hudební audioknize Level 25. ostravan.cz [online]. [cit. 2020-04-09]. Dostupné online.
  6. CHALUPA, Zdeněk. Celosvětově úspěšný muzikant Dali Mráz vydává album LEVEL 25! | CelebrityTime. www.celebritytime.cz [online]. [cit. 2020-04-09]. Dostupné online.
  7. Solowa płyta czeskiego perkusisty Daliego Mraza. Perkusista [online]. 13. 3. 2019 [cit. 10.4.2020]. Dostupné online.
  8. SATURDAY, Corey Brown; SEPTEMBER 29TH; 2018. No Treble [online]. 2018-09-29 [cit. 2020-04-09]. Dostupné online. (anglicky)
  9. ADMINISTRATOR. Drumtrainer [online]. [cit. 2020-04-09]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.