DVB-C
DVB-C je standard digitálního televizního vysílání v sítích kabelových televizí. Signál je kódován typicky pomocí MPEG-2, ovšem programy v HD rozlišení jsou vysílány v kódování MPEG-4.
Technický popis vysílače
Krátký popis jednotlivých bloků:
- Zdrojové kódování a MPEG-2 multiplex (MUX): video, audio a datové proudy jsou multiplexovány do MPEG-2 PS (MPEG-2 Programového toku). Jeden nebo více PS jsou spojovány do MPEG-2 TS (MPEG-2 transportních proudů; to je základ digitálních proudů, které přijímají set-top boxy koncových uživatelů. Povolené datové toky pro transport MPEG-2 jsou závislé na počtu modulačních parametrů: mohou být povoleny rozsahy od 6 do 64 Mbit/s (viz níže).
- MUX přizpůsobení a energetický rozptyl: MPEG-2 TS je identifikován jako sekvence datových paketů pevné délky (188 bajtů) Tato technika se nazývá náhodné kódování, bajtová sekvence je sladěna.
- Externí kodér: první úrovní zabezpečení je použití na odesílaná data za použití nedvojkového blokového kódu Reed–Solomon RS (204, 188), umožňující korekci až 8 špatných bajtů na každý 188bajtový paket.
- Externí interleaver: je použit pro přeskupení přenášených datových sekvencí jako cesta pro odstranění chyb v dlouhých chybových sekvencích. Prokládají se sekvence, mezi snímky, aby nedošlo k chybě na snímku, ale jenom k malé chybě na všech snímcích multiplexu.
- Bajty/m-tuple konverze: data v bajtech jsou zakódována do bitových m-tic (tuples), kde m = 4, 5, 6, 7 nebo 8.
- Rozdílné kódování: dva z nejvyšší bajtu na každé m-tuple jsou zakódovány v pořadí, které dává drsnost signálu.
- QAM Mapper: bitovou sekvenci mapuje na základní skupinu digitálních sekvencí z komplexních symbolů. Je povolen 5 modulačních módů: 16-QAM, 32-QAM, 64-QAM, 128-QAM, 256-QAM.
- Základní tvarování : QAM signál je filtrován s raised-cosine tvarovacím filtrem v pořadí pro odstranění vzájemných rušení na přijímací straně.
- DAC: digitální signál je převeden na analogový signál za pomocí DA převodníku (DAC) a modulován na radio frekvenční signál (RF)
Technický popis přijímače
Pro přijímaní se používá zařízení Set-top box. Ten obsahuje tyto části:
- Front-end and ADC: analogový RF signál je konvertován na mezifrekvenci a transformován na digitální signál pomoci AD převodníku (ADC).
- QAM demodulátor na mezifrekvenci
- Rozdílové dekódování
- Výstupní prokládání
- Výstupní dekódování
- MUX přizpůsobení
- MPEG-2 demultiplexování a zdrojové dekódování
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu DVB-C na Wikimedia Commons
- ETSI Standard: ETSI EN 300 429 V1.2.1 (1998-04), Digital Video Broadcasting (DVB); Framing structure, channel coding and modulation for cable systems, download from ETSI.
- DVB Projekt
- Prvním operátorem v Česku, který systém DVB-C začal používat, byla společnost Karneval Media s.r.o.. Nyní součástí skupiny Liberty Global, která v ČR vlastní UPC Česká republika, a.s.
Portály: Televize
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.