Džafar Panahí

Džafar Panáhí (persky جعفر پناهی), * 11. července 1960) je jeden z nejvýznamnějších íránských režisérů. Mezi ocenění, která získal, patří Zlatý lev z Benátského filmového festivalu (Kruh) a Stříbrný medvěd z Berlínského mezinárodního filmového festivalu (Ofsajd).

Džafar Panahí
Narození11. července 1960 (61 let)
Mianeh
NárodnostÁzerbájdžánci
Alma materIran Broadcasting College
Teheránská univerzita
Povolánífilmový režisér, filmový producent, střihač, scenárista a herec
OceněníZlatá kamera (Cannes) (1995)
Golden Leopard (1997)
Zlatý lev (2000)
Un certain regard (2003)
Stříbrný medvěd (2006)
Carrosse d'or (2011)
Sacharovova cena za svobodu myšlení (2012)
 více na Wikidatech
multimediální obsah na Commons
citáty na Wikicitátech
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Džafar Panáhí na fotografii z roku 2007

Filmy

Panáhí získal v deseti letech cenu za svůj literární debut, po dokončení školy se zúčastnil války s Irákem jako frontový kameraman, působil jako asistent režie, jeho prvním filmem byl Bílý balónek (1995), jednoduchý příběh o novoročních oslavách z pohledu dětí, který byl oceněn na festivalu v Cannes. Ve filmu Kruh (2000) se zabývá postavením ženy v íránské společnosti, dotýká se i tématu potratů. Film Ofsajd (2006) zobrazuje skupinu dívek, které se snaží proniknout na fotbalový stadion při důležitém mezistátním utkání s Bahrajnem (v Íránu nesmějí ženy sledovat sportovní soutěže, v nichž vystupují muži). V roce 2001 byl Panáhí členem poroty Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Uvěznění

Po porážce tzv. zelené revoluce byl Džafar Panáhí zatčen [1] a za pokus nafilmovat protivládní protesty odsouzen k šesti letům vězení a zákazu činnosti.[2] Proti tomuto rozhodnutí protestovalo mnoho filmařů, jako Martin Scorsese, Steven Spielberg nebo Abbás Kiarostamí – autor scénáře k Bílému balónku, Panáhí mu také asistoval při filmu Pod olivovníky.[3]

Na programu Berlinale 2013 se objevil snímek Pardé (Zatažený závěs) jeho a jeho íránského kolegy Kamboziyy Partovi. Tento film pojednává o příběhu skrývajícího se muže, který chová psa, což je v Íránu zakázané. Filmem autoři líčí peklo samoty, tak strach i stres, které pronásledovaný člověk zažívá. Vzhledem k zákazu tvorby pro Panáhího byl film natočen uvnitř vily – domácího vězení. Oba tvůrci si v něm zahráli, spolu s nimi několik dalších herců. [4] Film byl na závěr festivalu oceněn Cenou za nejlepší scénář. [5]

Ocenění

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.