Dětský grooming

Grooming je označení pro chování jedinců nebo skupin, kteří navazují důvěrné vztahy s oběťmi, zejména dětmi či mladistvými, s cílem sexuálního nebo jiného zneužití. Výraz pochází z angličtiny. Skupinový grooming se vyznačuje tím, že po navázání důvěrného vztahu jednají pachatelé ve skupině. K primárnímu navázání kontaktu dochází často na veřejnosti (v parku, u škol, v blízkosti obchodů). Lidé, kteří se dopouštějí dětského groomingu, se pak často označují jako sexuální predátoři.[1][2]

Speciální variantou groomingu je kybergrooming, v jehož případě pro navázání kontaktu slouží internetové komunikační prostředky (například chat, Skype, atd.); v takových případech je zneužití oběti zpravidla individuální.

Odkazy

Reference

  1. ŽABKA, Jan. Sexuální predátoři na síti tvoří zlomek, dítě zneužije spíše jeho blízký, říká expert. Aktuálně.cz [online]. 2019-06-09 [cit. 2021-08-13]. Dostupné online.
  2. Expert: Jsou různé typy predátorů. Rodiče nezajímá, k čemu se děti na sociálních sítích mohou dostat. iROZHLAS [online]. 2019-05-19 [cit. 2021-08-13]. Dostupné online.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.