Děti 50. let

Děti 50. let je série dokumentárních filmů, přibližujících osudy potomků politických vězňů tehdejšího stalinistického režimu na území bývalého Československa. Důvodem odnětí svobody rodičů bylo buď jejich politické přesvědčení nebo postavení, díky kterému pomáhali i jiným osobám, anebo jejich majetky (zemědělský statek, půda, továrna, vila, zcela drobný řemeslný podnik, malý obchod apod.). Rodiče byli často odsouzeni i z důvodů nepravdivých a vykonstruovaných, protože představitelům tehdejšího režimu „překáželi“ v budování socialistické vlasti, založené na myšlenkách „třídní rovnoprávnosti a spravedlnosti“.

Děti 50. let
Země původuČesko Česko
Jazykyčeština, slovenština
Délka14 x 26 minut
Žánrdokumentární cyklus
NámětZuzana Dražilová
RežieIva Jestřábová, Kateřina Borecká, Jan Oraský, Adéla Kroupová, Petr Hátle, Viktória Dzurenková, Markéta Černá, Josef Tuka, Jaroslav Kratochvíl, Jaroslava Kostková, Martin Mlynarič, Jakub Křen
Obsazení a filmový štáb
ProdukceZuzana Dražilová
KameraOndřej Belica, Jaroslava Kostková, Josef Nekvasil, Aleš Blabolil, Jan Cabalka, Prokop Souček, David Cysař, Jaroslav Ptáčník, Miroslav Křen, Gašper Šnuderl, Jan Skriečka, Vidu Gunaratna
Výroba a distribuce
Premiéra23.3.2010 - I. část; 3. 4. 2012 - II. část
DistribuceSunfilms
Děti 50. let na ČSFD, FDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hlavní protagonisté dokumentů byli v době 50. let 20. století nazýváni „dětmi nepřátel státu“, „dětmi kriminálníků“. Tito lidé, dnes již sedmdesátiletí, přinášejí poprvé ve svém životě na veřejnost svá osobní svědectví o temné minulosti poválečného období v bývalém Československu. Zažili skryté formy perzekuce dětí v tehdejším totalitním systému, který je odsoudil k životu „viníka bez viny“. Vyrůstali často jen s jedním rodičem nebo u příbuzných, anebo zcela bez rodiny v dětských domovech (a to v období života, kdy dítě potřebuje stabilní a jisté rodinné zázemí). Nemohli studovat školy, které by si bývali přáli, a pokud získali vyšší vzdělání, dodělávali si ho později dálkově nebo večerně. Každý z našich protagonistů řešil svůj osud rozdílně – soustředěním se na rodinný život, sportem, psaním básní, emigrací do zahraničí… Čtrnáct půlhodinových dokumentů (osm o dcerách a šest o synech) je snahou o pochopení i vhled do současného života hlavních protagonistů, ve kterém se stále i po mnoha letech promítají jejich zážitky a zkušenosti z dětství.

Jednotlivé díly

  1. Mému otci – Miroslava Bočková
  2. Jeden život – Ludmila Voříšková
  3. Dáša se vrací – Dagmar Stachová
  4. Jsem na zahradě – Věra Pavlovcová
  5. Cesta za otcem – Eva Langrová
  6. Nebojím sa hovoriť – Margita Zimanová
  7. Spravedlnost hledejte u Pána Boha – Markéta Čermínová
  8. (Vz)let paní Malé – Eva Malá
  9. Živ paměť – Zdeněk Kout
  10. Příběh Josefa Frolíka – Josef Frolík
  11. Švýcarský Robinson – Jan Hlach
  12. Všetko je inak – Vladimír Balko
  13. Škatulata, hejbejte se! – František Brož
  14. S tátou na dálku – Michal Anděl

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.