Copywriting
Copywriting je tvorba reklamních a marketingových textů, které mají podpořit prodej výrobků a služeb.[1] Textař, který se zabývá oborem copywritingu, se označuje jako copywriter. Označení vzniklo spojením dvou slov: copy (v tomto významu reklamní sdělení) a writer (autor).
Copywriter píše texty reklam, webových stránek, tiskových zpráv, PR článků, katalogů a návrhy sloganů a názvů. Copywriteři jsou nejčastěji zaměstnáni jako kreativci v reklamních agenturách a větších webdesignérských firmách.
Pravidla copywritingu
Každé z reklamních médií má svá specifická pravidla psaní textů a reklamy. Obecně lze shrnout požadavky na reklamní text do následujících bodů:
- stylistická, pravopisná a gramatická správnost
- unikátnost a přínos pro čtenáře
- obsah důležitých informací
- pozitivní nádech
- důvěryhodnost
- přesvědčivost
- čtivost
Web copywriting
S nástupem internetového média se začal vyvíjet obor web copywritingu, tedy psaní pro web. Na webu lidé čtou jinak než v tisku a texty určené pro klasická média na webu obvykle nefungují. Je důležité si uvědomit, že lidé na internetu stránky vlastně nečtou, ale nejdříve je skenují očima a hledají kousky potřebných informací. Texty pro web musí být vhodně členěné s dostatečným zvýrazněním klíčových slov, seznamů, citací, nadpisů apod. Struktura, rozsah i formát se přizpůsobuje tak, aby výsledný text byl dobře skenovatelný očima. Při psaní se obyčejně využívá princip obrácené pyramidy a model AIDA. Web copywriter by měl znát základy SEO. Obor se postupem času tak rozmohl, že místo web copywriting a web copywriter se obecnějším termínem copywriting začalo označovat psaní pro web.
SEO copywriting
SEO copywriting je spojení techniky SEO a copywritingu. Tato činnost spočívá v optimalizaci textu webových stránek pro vyhledávače, který se nesoustředí pouze na zdrojový kód, ale na celkovou kvalitu obsahu webu. SEO copywriting se stará o aktuální, unikátní, zajímavý a pro čtenáře přínosný obsah. Klíčová slova je třeba umístit tak, aby byla dobře viditelná - v titulku stránky, hlavním nadpisu, podnadpisech, úvodním odstavci, alternativním popisku obrázků a jednou či dvakrát v textu. Je vhodné používat synonyma[2] a klíčová slova přirozeně skloňovat. Specifickým typem klíčového slova je long tail neboli dlouhý chvost. Nepřirozené texty obvykle vyhledávače již dokážou rozpoznat.
Vydávání knih
Při vydávání knih je výtisk s přebalem nebo výtisk přebalu souhrn knihy, který se objeví na vnitřní straně přebalu s pevnou vazbou; kopie zadní obálky je podobný text, obvykle kratší, na vnější zadní straně obálky; a výtisk katalogu je souhrn napsaný pro katalog vydavatele. Toto je další způsob, jak copywriting používá psaní k přesvědčování zákazníka, aby se o produkt zajímal.
Reference
- HORŇÁKOVÁ. Copywriting. Kapitola Copywriting, s. 11–21.
- HORŇÁKOVÁ, Michaela. Copywriting. Brno: Computer Press, 2011. 252 s. ISBN 978-80-251-3269-2. Kapitola Optimalizace pro vyhledávače (SEO), s. 93–119.
Související články
Literatura
- HORŇÁKOVÁ, Michaela. Copywriting. Brno: Computer Press, 2011. 252 s. ISBN 978-80-251-3269-2.
- KŘÍŽEK, Zdeněk; CRHA, Ivan. Jak psát reklamní text. [s.l.]: [s.n.] ISBN 80-247-0556-7.
- ŠENKAPOUN, Pavel. Webcopywriting pro samouky. 1.. vyd. Brno: Zoner Press, 2015. 208 s. ISBN 978-80-7413-176-9.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu copywriting na Wikimedia Commons
- Jak na prioritu informací v textu aneb obrácená pyramida v akci
- Praktické tipy pro copywriting