Circaeasteraceae

Circaeasteraceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu pryskyřníkotvaré (Ranunculales). Zahrnuje pouze 2 druhy bylin ve 2 rodech, rozšířené v Číně a Himálaji.

Circaeasteraceae
Circaeaster agrestis
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádpryskyřníkotvaré (Ranunculales)
ČeleďCircaeasteraceae
Hutch., 1923
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Zástupci čeledi Circaeasteraceae jsou nevelké jednoleté nebo vytrvalé byliny s přízemní růžicí listů. Listy jednoduché se zubatou čepelí nebo dlanitě složené, s vidličnatou žilnatinou, bez palistů. Květy jsou nenápadné, oboupohlavné, jednotlivé a vrcholové nebo v úžlabních svazečcích. Kalich je složený ze 2 až 7 plátků. Koruna chybí. Tyčinky jsou buď 1 až 2 nebo větší počet a část je pak sterilní. Gyneceum je svrchní apokarpní, tvořené 1 až 9 samostatnými pestíčky obsahujícími po 1 vajíčku. Čnělka je šídlovitá nebo chybí a blizny jsou přisedlé. Plodem je nažka.[1][2]

Rozšíření

Čeleď obsahuje jen 2 zástupce, rozšířené v Asii. Circaeaster agrestis je jednoletá bylina, pocházející z oblasti od sz. Himálaje po severozápadní Čínu. Roste v podrostu horských lesů a na vlhkých travnatých stanovištích v nadmořských výškách od 2100 do 5000 metrů.[2] Kingdonia uniflora je vytrvalá rostlina, rostoucí ve střední a středojižní Číně v podrostu horských lesů v nadmořských výškách od 2700 do 3900 metrů.[1]

Taxonomie

Oba rody byly v některých taxonomických systémech oddělovány do samostatných čeledí. Rod Kingdonia byl dříve řazen do čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae). Podle výsledků Angiosperm Phylogeny Group je nejblíže příbuznou skupinou čeleď Lardizabalaceae.

Zástupci

  • Circaeaster agrestis
  • Kingdonia uniflora

Odkazy

Reference

  1. DEZHI, Fu; ROBINSON, Orbélia R. Flora of China: Kingdonia [online]. Dostupné online. (anglicky)
  2. DEZHI, Fu; DUTTON, Bryan E. Flora of China: Circaeasteraceae [online]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.