Cidre Premier

Cidre Premier [sídr premijér] je český přírodně perlivý jablečný cidre z čerstvě vylisovaného moštu bez přidané vody a cukru. Je vyroben z vybrané směsi odrůd českých jablek. Ročník 2010 byl na trh uveden v létě 2011 jako první cidre v České republice vyráběný z čerstvého moštu tradičními postupy. V roce 2012 získal díky šetrné metodě zpracování a původu jablek bio certifikaci.

Výroba

Cidre Premier je vyráběn metodou dlouhé fermentace po vzoru bretaňsko-asturské tradice. Vhodný výběr jablek ovlivňuje chuťové vlastnosti i proces zrání cidru. Jablka pocházejí výhradně z českých sadů, v kombinacích okolo 12 odrůd jablek pro 1 šarži.

Ze 100% jablečného moštu

Jablečný mošt pro výrobu Cidru Premier se používá vždy čerstvě vylisovaný, bez doslazení, ředění ani přídavku jakýchkoliv konzervačních látek.

Fermentace

Po první fázi přirozeného odkalení (samočištění) moštu Cidre Premier kvasí cca 6 – 8 měsíců v tancích, následně další 2 měsíce dozrává v lahvích. Alkohol v nápoji vzniká pouze kvašením cukrů přírodně obsažených v jablkách. Jelikož každý rok je jiný, může se měnit i obsah alkoholu a chuťová charakteristika. Fermentace moštu je nejšetrnější metodou zachování obsahu vitamínů, které v cidru zůstávají díky tomu, že neprochází pasterizací.

Nefiltrováno

Výsledný produkt není během výroby filtrován, kalu se zbavuje přirozeně v průběhu zrání. Zbytkový obsah kalu rozptýlený v nápoji vytváří na dně lahve mírnou usazeninu, která je nezbytná pro další zrání a není na závadu. Cidre Premier není pasterizován, konzervován ani sycen. Obsahuje pouze přírodní oxid uhličitý, který vzniká při dozrávání, ležení v lahvích. Bublinky tedy vznikají podobně jako u klasické metody výroby perlivých a šumivých vín až přímo v lahvi (Šampaňské víno). Cidre obsahuje minimální množství siřičitanů, které se přirozeně vyskytují v jablkách a vznikají při procesu fermentace, proto není dodatečně sířen.

Skladování

Cidre Premier je ideálně určen ke konzumaci v roce následujícím po sklizni. Skladovatelnost se pohybuje mezi 3-4 lety. Delší uchovávání může způsobit přezrání a ztrátu perlivosti. Jelikož cidre není pasterizován, vyžaduje odpovídající způsob uchovávání, a to na temném, chladném místě. V lahvích uzavřených korkovou zátkou vždy horizontálně, aby si korek neustále udržoval vlhkost a nedocházelo k jeho proschnutí a netěsnosti. Cidre je vhodné podávat dobře vychlazený (7-11 °C).

Druhy a ročníky

Cidre Premier se dle zbytkového cukru a obsahu alkoholu dělí na "suchý" a "polosuchý" a dále pak na šarže z odlišných směsí jablek. Chutí obecně připomíná perlivá bílá vína typu Frizzante, avšak s jablečným akcentem.

  • Ročník 2010 - suchý. 6,5% vol.
  • Ročník 2011 - suchý, polosuchý, variace odrůd.
    • Suchý, tradiční směs jablek. Lehký, svěží cidre s jemnou hladší chutí, višňovým koncem, středně perlivý. 6,5% vol.
    • Suchý, variace odrůd. Směs kořenitých odrůd jablek. Cidre nejblíže připomínající ročník 2010, s výraznější chutí a kyselinkami, středně perlivý. 6,5% vol.
    • Polosuchý, tradiční směs jablek. Robustnější cidre s medovým nádechem a jablečnou vůní, mírně perlivý. 5,9% vol.
    • Polosuchý, variace odrůd. Směs jemných jablek. Cidre s intenzivní vůní po jablkách, sladší s lehkými kyselinkami, mírně perlivý. 5,9% vol.[1]

Reference

  1. pan Cuketka, 9. září 2011. www.cuketka.cz [online]. [cit. 2013-03-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-11-24.

Literatura

  • 1. Comité des fruits a cidre et des productions cidricoles. Comment faire du bon cidre. [s.l.]: [s.n.]
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.