Chrpa horská

Chrpa horská (Centaurea montana) je rod rostlin patřící do čeledě hvězdnicovité (Asteraceae). Řadí se mezi vytrvalé byliny s větveným oddenkem a tuhými vřetenovitými kořeny.[1]

Chrpa horská
Chrpa horská (Centaurea montana)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleďhvězdnicovité (Asteraceae)
Rodchrpa (Centaurea)
Binomické jméno
Centaurea montana
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synonyma

Cyanus montanus

Rozšíření

Chrpa je alpského původu, ale rozšířila se do horských oblastí od Španělska přes Francii a Německo po střední Evropu. V ČR původní pouze v podhůří Šumavy a Novohradských hor.

Význam

Chrpa horská je v ČR hojně využívána jako okrasná rostlina. Stala se oblíbenou u zahrádkářů v podhorských a horských oblastech. Je vhodná do volných výsadeb a v malebných kompozicích do krajinářských parků. Chrpa horská patří mezi silně ohrožené druhy naší květeny, a proto je chráněna zákonem.

Charakteristika

Lodyha je na bázi přímá nebo vystoupavá, jednoduchá nebo může být chudě větvená. Listy mají celistvý tvar, ve spodní části rostliny nevýrazně řapíkaté a v horní části přisedlé, alespoň krátce sbíhavé a všechny jsou pavučinatě plstnaté až olysalé. Chrpa má květenství úbor. Úbory jsou jednotlivé na konci lodyhy a větví. Zákrov se skládá z více řad a jeho listeny mají přívěsek s tmavě hnědým až černým lemem. přívěsky vybíhají v třásně, které jsou krátké a nepravidelně zubaté. Plody se nazývají nažky. Jejich tvar je obvejcovitě až válcovitě elipsoidní, mající světle hnědou barvu a nesoucí jemné chlupy.[1] Kvete od června do srpna.

Centaurea montana

Využití

Podle lidové medicíny má chrpa horská léčebné účinky. Působí:

Nároky

Při pěstování v mírném pásmu (ČR) roste na slunci i v polostínu. Vhodná je propustná půda, ale nevadí jí i těžký jíl. Rostlina dobře roste v kyselé, neutrální nebo velmi alkalické půdě, která může být suchá, ale ne podmáčená. Prostřednictvím samovýsevu se chrpa horská snadno šíří na nová místa.[1]

Poddruhy

  • chrpa horská pravá (Cyanus montanus subsp. montanus) – výskyt na vlhkých stanovištích, horské louky, roztroušená
  • chrpa horská měkká (Cyanus montanus subsp. mollis) – výskyt na vlhkých stanovištích, živinami bohaté půdy, horské louky, východní Morava[1]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cyanus montanus na italské Wikipedii.

  1. SLAVÍK, Bohumil; ŠTĚPÁNKOVÁ, Jitka. Květena ČR 7. Praha: Akademia, 2005.
  2. MLČOCH, Zbyněk. Chrpa - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití, pěstování [online]. bylinkyprovsechny.cz, 2018-09-18 [cit. 2022-04-18]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.