Christopher Cockerell

Christopher Sydney Cockerell (4. června 1910, Cambridge1. června 1999, Hythe) byl anglický technik a vynálezce. Proslul především vynálezem vznášedla. Krom toho vynalezl tzv. Cockerellův vor, hydraulický přístroj, který může být užíván k výrobě elektrické energie.

Christopher Cockerell
Narození4. června 1910
Cambridge
Úmrtí1. června 1999 (ve věku 88 let)
Sutton Scotney
Alma materPeterhouse
Gresham's School
Povolánívynálezce a inženýr
OceněníHoward N. Potts Medal (1965)
komandér Řádu britského impéria (1966)
Albert Medal (1966)
Královská medaile (1966)
člen Královské společnosti (1967)
 více na Wikidatech
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Jeho otec pracoval jako správce Fitzwillianova muzea. Christopher se již jako malý kluk nadchl pro techniku a stroje, vylepšil kupříkladu matčin šicí stroj.[1] Vystudoval mechaniku a elektroniku na nejstarší koleji univerzity v Cambridgi, na Peterhouse. Po studiích pracoval pro Radio Research Company a posléze pro Marconi Company, kde se podílel i na vývoji radaru. Po odchodu od Marconiho si koupil firmu na výrobu lodí. Začal lodě technicky zdokonalovat a u té příležitosti ho napadlo, že kdyby se loď za pomoci vzduchového polštáře zvedla nad hladinu, mohla by dosahovat mnohem vyšší maximální rychlosti. Roku 1955 postavil pracovní model z balzového dřeva a podal svůj první patent vznášedla (GB 854211). Soukromý sektor o vynález neměl zájem, tak se Cockerell obrátil na britskou vládu. Ta ho zařadila na tajný seznam vojenských projektů, ale reálný zájem o vývoj neměla. Tajným projektem bylo vznášedlo do roku 1958. Poté, co se objevily informace o vývoji podobných zařízení v kontinentální Evropě, projekt byl odtajněn a předán státní organizaci National Research Development Corporation. 11. června 1959 byl veřejnosti představen prototyp SR-N1. Plavidlo bylo schopné nést čtyři muže a dosahovat rychlost 28 mil za hodinu. 25. července 1959, v den výročí slavného Blériotova letu, prototyp překročil Lamanšský průliv mezi Calais a Doverem. Plavba trvala dvě hodiny a tři minuty.[2] Záhy byla založena společnost Hovercraft Development, jejímž se Cockerell stal technickým ředitelem. Podílel se pak na mnohých vylepšeních vznášedla. Užíváno bylo zejména v Lamanšském průlivu, který nakonec překonávalo za půl hodiny. Roku 2000 však provoz skončil, vznášedlo bylo vytlačeno železnicí a moderními loděmi.[3]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Christopher Cockerell na anglické Wikipedii.

  1. Ecce Homo - 55 let vznášedla. Český rozhlas. Dostupné online [cit. 2017-07-19]. (česky)[nedostupný zdroj]
  2. I60.CZ. i60.cz: Cockerell: muž, který vymyslel vznášedlo. www.i60.cz [online]. [cit. 2017-07-19]. Dostupné online. (česky)
  3. Je to loď? Je to letadlo? Je to vznášedlo!. ČT24. Dostupné online [cit. 2017-07-19]. (česky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.