Chatbot

Chatbot je počítačový program určený k automatizované komunikaci s lidmi.[1] Mezi nejčastěji používané platformy patří Facebook Messenger, Skype, Viber, WhatsApp, Telegram, WeChat, Kik a Slack.[2] Využíván bývá zejména v zákaznické podpoře, kde nahrazuje živé operátory. V ČR přes chatbota již lze koupit i některé produkty a služby. Výrazné využití nacházejí chatboty v HR odvětví, kde jsou používány pro hledání a nábor zaměstnanců (sourcing, recruiting).[3].

Historický vývoj

První návrhy pocházejí už z roku 1950, kdy byl publikován tzv. Turingův test pro umělou inteligenci. Reálný úspěch měl až profesor Weizenbaum, který v roce 1966 vyvinul program Eliza simulující psychoterapeutický rozhovor. Z novějších programů je relativně úspěšný A.L.I.C.E. z roku 1995. Termín ChatterBot je připisován Michaelu Mauldinovi, který v 90. letech publikoval programy jako Lycos (webový vyhledávač) nebo Verbot (chatovací).

Co je konverzační chatbot?

První typ chatbotu, který je velmi běžný, je klasický chat, kde místo operátora odpovídá umělá inteligence. Jednoduše řečeno, uživatel napíše svou otázku a chatbot odpoví. Pokud se uživatel zeptá na otázku “X”, chatbot musí napsat odpověď “X”. Uživatel tedy nemusí ani vědět, že si nepíše s člověkem. Problém ale je, že chatbot své odpovědi píše na základě toho, jak vyhodnotí zprávu uživatele. Například pokud je v textu uživatele slovo “matka”, chatbot odpoví větu “Řekni mi více o tvojí rodině.” Pokud ale uživatel potřebuje informace o maticích a šroubech, tahle odpověď v kontextu konverzace nedává smysl.  Nebo když uživatel napíše stejnou otázku dvakrát, ale jinak ji formuluje, chatbot už vyhodnocuje jiná klíčová slova a uživatel dostane různé odpovědi. Tento druh chatbotů využívá technologii NLP, tedy „natural language processing“ v češtině zpracování přirozeného jazyka.

Využití chatbota pro nábor a HR

Automatický test základních dovedností a znalostí

  • Chatbot za vás dokáže zjistit základní údaje o uchazeči, časové možnosti nástupu i jeho očekávání. Zeptá se na předchozí zkušenosti, jeho znalosti a dovednosti.
  • Může například otestovat základní jazykové znalosti (např. přeložte mi prosím: Onion rings).
  • Můžete chtít vypracovat nějaký úkol (např. vytvoření grafu z tabulky).
  • Pomůže vám získat jeho CV, motivační dopis, doporučení apod.

Odchycení vhodného kandidáta

Představte si, že na vaše stránky zavítá někdo, kdo jen koketuje s myšlenkou změnit zaměstnání. Těmto náhodným kolemjdoucím může chatbot pomoci zodpovědět klíčové otázky o vaší společnosti a přesměrovat je na příslušnou pracovní nabídku ve vaší společnosti. Pokud pro daného návštěvníka není aktuálně otevřená vhodná pozice, umí od něj chatbot získat kontakt a poslat jej přímo vašemu HR specialistovi. V budoucnu se vám třeba bude takový kandidát na nějakou pozici hodit.

Zodpovězení FAQ’s

Kandidáti mají otázky, chatbot má odpovědi. V průběhu pohovoru může chatbot snadno odpovědět na dotazy žadatelů jako jsou pracovní doba, výhody, pravidla, atd…

Podpora náborové kampaně

Chatbot dokáže podpořit HR kampaně na různých sociálních sítích. Může být personifikovaný na míru dané pozici.

Neustále k dispozici

Chatbot je online 24/7/365. Interakce s potencionálním kandidátem tedy může probíhat, i když vy už máte po pracovní době. Nepotřebuje pauzu na oběd, není náladový. Přidaná hodnota chatbota není pouze v částečné automatizaci procesu. Díky chatbotu můžete také získat informace o tom, co uchazeče nejvíce zajímá (plat, firemní politika, pracovní doba, apod…). To může být zajímavý ukazatel výběru potencionálního zaměstnavatele z pohledu kandidátů.

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.