Cerebro

Cerebro je česká freemium mobilní a desktopová platforma pro výuku přírodovědných oborů. Spuštěna byla oficiálně 1. prosince 2017[1]. Jejím hlavním tvůrcem je psychiatr MUDr. Vojtěch Hrček, absolvent 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy[2]. V současné době Cerebro funguje pouze v češtině a uživatelům nabízí přes 9 250 otázek, tvrzení a výpočtů z biologie, somatologie, chemie a fyziky. Mimo otázky, Cerebro obsahuje i soubory přehledových článků ze zmíněných předmětů. Cílem této e-learningové aplikace je efektivně a hravě připravit středoškolské studenty nejen k maturitní zkoušce, ale především k přijímacímu řízení lékařských, přírodovědných a technických fakult. Z tohoto důvodu je pro uživatele v aplikaci dostupná nabídka výukových kurzů, které se zabývají cílenou přípravou na přijímací řízení bakalářských a MUDr.,MDDr. oborů vysokých škol. Cerebro je dostupné jako aplikace pro operační systém iOS, Android, Windows a macOS . Název Cerebro vychází ze španělštiny. Česky mozek. Z důvodu ikonického vyobrazení mozkové tkáně je hlavní barvou aplikace růžová.

Cerebro: Přijímačky a medicína
VývojářMUDr. Vojtěch Hrček

Ing. Lukáš Jezný Ing. David Blažek

Ing. Martin Hozík
První vydání1. prosince 2017
Aktuální verze1.1.5 / říjen 2020
Operační systémiOS, Android, Windows, macOS
Webmercuryapp.cz/cerebro
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jak funguje učení

V současné době aplikace funguje na percentilovém hodnocení a srovnávání dosažených výsledků v reálném čase.[3] Uživatel má v sekci Studovna výukový strom, který je tvořen hlavními „větvemi“ reprezentující jednotlivé předměty (biologie, somatologie, chemie a fyzika). Každý z uvedených předmětů se dále větví na jednotlivé kapitoly a podkapitoly. Hlavními výukovými modalitami jsou modelové otázky (formou více správných odpovědí), tvrzení (odborné texty) a početní úlohy, které jsou vždy doplněny správným postupem řešení. Je jen na studentovi, jak si svou přípravu rozvrhne. Každý projetý test je okamžitě vyhodnocen, zahrnut do osobní analýzy a srovnán s ostatními uživateli. Z toho důvodu aplikace funguje jen v režimu online a je zapotřebí internetového připojení.

Studovna

Studovna je páteřní sekcí celé aplikace. Obsahuje výukový strom a dále funkce Rychlovka a Přijímačky. Zmíněné funkce tvoří tzv. dynamickou část platformy a fungují na principu tvorby testů obsahující náhodně vybrané otázky z různých kapitol. Díky těmto dynamickým funkcím si uživatel může kdykoliv namíchat test o odlišném složení otázek a tím do jisté míry simulovat reálnou situaci v průběhu přijímacího řízení. Rychlovka obsahuje vždy 10 náhodně vybraných otázek, na proti tomu Přijímačky 36 otázek.

Opravna

Je jedou z nejstarších sekcí aplikace Cerebro. Funguje na principu sběru špatně zodpovězených otázek. Z těchto otázek je poté složen sekundární (opravný) test. Otázka je z Opravny vyhozena jen tehdy, pokud je v průběhu opravného testu zodpovězena správně.

Analýza

Analýza je nejsofistikovanější sekcí celé platformy. Uživatelům dává přehledné informace jak o vlastních výsledcích, tak i o výsledcích ostatních uživatelů. Analýza obsahuje hned několik hodnot.

1. Celková úspěšnost

Tato kategorie Analýzy nabízí uživatelům dva parametry. Vlastní celkovou procentuální úspěšnost a osobní percentil.

2. Nejúspěšnější a nejméně úspěšné předměty

Na základě dosažených výsledků, informuje tato část o procentuálně nejlepším a nejhorším předmětu. Do srovnání dává nejúspěšnější a nejhorší předměty průměrného uživatele aplikace.

3. Postup v aplikaci

Tato část uživatele informuje:

  • kolik procent z celkového množství výukových materiálu bylo již zhotoveno
  • kolik testů uživatel dokončí za den/týden

Zmíněné hodnoty jsou dále srovnávány s průměrným uživatelem aplikace.

4. Strávený čas v aplikaci

Tato část uživatele informuje:

  • o celkové strávené době v testech, tvrzeních a výpočtech
  • o průměrném čase, který je zapotřebí k zodpovězení jedné otázky

Zmíněné hodnoty jsou dále srovnávány s průměrným uživatelem aplikace.

5. Nejčastější chyby ostatních uživatelů

Nejčastější chyby ostatních uživatelů je oblíbená funkce mnoha studentů. Nabízí 50 otázek, ve kterých ostatní uživatele nejčastěji chybují.

6. Funkce posilovna

V této kategorii má uživatel na jednom místě testy, které dopadly podle aplikace nejhůře. Platforma vyhledává v dosažených výsledcích nejslabší místa a vybízí uživatele k následné opravě kritických kapitol.

Profil

Mimo základní nastavení jména, e-mailové adresy apod., nabízí sekce Profil dvě zajímavé funkce.

1. Moje otázky

Pro snadnou orientaci a vyhledávání otázek, má uživatel možnost uložit libovolný počet otázek do kategorie Moje otázky.

2. Upozornění

Pozitivním motivačním prvkem aplikace Cerebro je funkce Upozornění. Nenavštíví-li uživatel aplikaci po dobu 24 hodin/1 týdne, aplikace se skrze notifikaci připomene. Toto upozornění lze vypnout.

Zastavárna

V roce 2019 je do aplikace implementovaná nová funkce. Hlavním smyslem této funkce je shromažďovat pozastavené testy z daného předmětu na jednom místě. Zastavárna tedy zlepšuje orientaci v probíhající přípravě.

Tvorba materiálů

Modelové otázky

Původ výukových materiálu je mezi uživateli aplikace Cerebro často diskutován. Část studentů se mylně domnívá, že paleta modelových otázek je pouze „kopií“ vzdělávacích materiálu jednotlivých lékařských fakult.

Materiály v platformě jsou však chráněny autorským právem. Většinu výukových materiálu vytvořil Vojtěch Hrček svépomocí. V průběhu tvorby využil jak své zkušenosti a medicínské znalosti z biologie, somatologie, chemie a fyziky, tak zpětnou vazbu uživatelů. Na zhotovení zbylé části obsahu se podíleli studenti lékařský a technických fakult. Obsah v aplikaci je tedy zcela unikátní a nabízí studentům nový zdroj informací. V současné době obsahuje aplikace přes 9 250 modelových otázek, tvrzení a výpočtů. Tímto se stala nejrozsáhlejším výukovým přehledem v České republice.

Přehledové články

Od roku 2019 jsou, mimo modelové otázky, do Cerebra vkládány i přehledové články. Hlavním pořadatelem a autorem článků je Vojtěch Hrček, který společně se svými kolegy z lékařských a přírodovědných fakulty připravuje jasný a stručný obsah pro jednotlivé kapitoly z předmětů biologie, somatologie, chemie a fyziky. Články jsou často doplňovány i tzv. klinickými okénky. Každé klinické okénko je vždy zaměřeno na jedno z témat klinické medicíny a preventivního lékařství. Smyslem klinických okének je motivovat a zároveň edukovat uživatelé aplikace Cerebro.

Komunita

Cerebro MeetUp

Aplikace Cerebro má vlastní komunitu jak na instagramu, tak i facebooku. Prostřednictvím sociálních sítí jsou studenti celoročně informování o nových projektech a událostech. Tradiční událostí je Cerebro MeetUp. Na tomto jednodenním workshopu se pravidelně setkávají medici se studenty středních škol a prostřednictvím otevřených debat společně diskutují nejen o problematice přijímacího řízení, ale i o studentském životě na vysokých školách.

Inovace

Celý software Cerebro vyvinula a spravuje vývojářská stáj Mercury. Od roku 2019, aktualizace 1.1.0 ,si lze aplikaci Cerebro bezplatně stáhnout i do počítače a notebooku.

Reference

  1. HRČEK, Vojtěch. Medik, programátor a vizionář. www.mercuryapp.cz [online]. Mercuryapp.cz, 1.3.2019 [cit. 2019-1-3]. Dostupné online.
  2. ŠERÁKOVÁ, Aneta. Cerebro chystá uchazeče na přijímací zkoušky na vysokou. www.mediar.cz [online]. MÉDIÁŘ, 2019-3-12 [cit. 2019-3-12]. Dostupné online.
  3. UHLÍKOVÁ, Marcela. Digitální zbojník Vojtěch Hrček: „Cerebro usnadňuje práci těm, kteří chtějí na sobě máknout!“. iforum.cuni.cz [online]. iforum.cuni.cz, 2019-5-20 [cit. 2019-5-20]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.