Páskovka keřová

Páskovka keřová (Cepaea hortensis) je běžný druh suchozemského plže s žlutou či naoranžovělou ulitou s hnědými pruhy. Řadí se do čeledi hlemýžďovití (Helicidae).

Páskovka keřová
Páskovka keřová
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenměkkýši (Mollusca)
Třídaplži (Gastropoda)
NadčeleďHelicoidea
(nekategorizováno)klad Heterobranchia

informal group plicnatí (Pulmonata)
klad Eupulmonata
klad stopkoocí (Stylommatophora)

informal group Sigmurethra
Čeleďhlemýžďovití (Helicidae)
Rodpáskovka (Cepaea)
Binomické jméno
Cepaea hortensis
O. F. Müller, 1774
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Cepaea hortensis

Výskyt

Vyskytuje se většinou v křovinách, vlhčích listnatých či smíšených lesích, avšak je možné se s ní setkat i na sídlišti či v centru města u zeleně (zahrady, hřbitovy, náspy). Rozšíření zasahuje země střední a západní Evropy, dále i severovýchodní Španělsko, Pyreneje, západní Karpaty, Norsko a Island.

Popis

Ulita má zploštělý tvar, šířka obústí je většinou o něco málo menší než výška. Vyskytuje se v mnoha barevných variantách. Najít dva shodně zbarvené jedince je téměř nemožné. Ulita má většinou pět podélných „pásků“, které začínají již od středu ulitky (od toho název páskovka). U některých jedinců mohou některé pásky chybět nebo splývat dohromady. Můžeme najít i jedince, kteří jsou zcela bez pásků, nebo je mají spojené, jejichž ulita má pak i nahnědlou či úplně hnědou barvu. Obústí má ale vždy bílé, dalším rozlišovacím znakem je samotný tvar ústí, které je obvykle o něco širší než jeho výška.

Například na severu Čech obývá často společné niky s páskovkou hajní, s kterou se velmi ochotně kříží. Vznikají tak populace hybridů nesoucích znaky obou rodičů, kteří jsou i nadále plodní a kteří se s oběma druhy znovu náhodně mísí.[zdroj?]

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]

Externí odkazy


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.