Centrum Eden

Centrum Eden - zábavní a poznávací park se nachází v Novém Dvoře v Bystřici nad Pernštejnem, nedaleko bystřického vlakového nádraží. S Bystřicí jej spojuje silnička a ulice Nový dvůr, vedoucí do bystřických Lužánek. Turisty sem přivede i červená turistická značka od Bystřice na Vojetín. Směrem na Bystřici ji lemuje pohádková alej Lužánky zakončená sochou zubra od Michala Olšiaka. V nedaleké blízkosti centra vzniká od roku 2018 park miniatur, který je pro turisty volné přístupný.

Centrum Eden
Pohled na areál Centra Eden
Poloha
AdresaBystřice nad Pernštejnem, Česko Česko
UliceNový dvůr
Souřadnice49°30′56,5″ s. š., 16°14′51,7″ v. d.
Další informace
WebOficiální web
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlastní areál centra se skládá z několika hlavních částí – Panský dvůr (bývalý statek Mittrowských) s pivovarem, Horácká vesnice, Ekopavilon a Farma Eden.

Historie

Počátky areálu, který dnes nese označení centrum Eden, sahají až do 15. století, kdy zde stál statek. Ten v roce 1495 přenechali Vilém a Vratislav z Pernštejna městu Bystřice. V roce 1731 odkoupil spojený bystřický a dolnorožínecký velkostatek Arnošt Matyáš Mitrovský z Mitrovice a Nemyšle, v jejichž držení zůstal až do 20. století. V roce 1815 zahájil Vilém Mitrovský přestavbu do podoby čtyřkřídlého uzavřeného dvora. Jedno z křídel sloužilo jako zámeček, dvě boční jako stáje a v posledním křídle byly byty šafáře a služebnictva. Pro místo se pak ustálil název Nový Dvůr. V roce 1923 byl Vladimír II. nucen na základě pozemkové reformy velkostatek odprodat. Statek odkoupilo Družstvo pro zušlechťování hospodářských zvířat a plodin, které z něj udělalo vzorový statek. Roku 1949 byl zařazen do Československých státních statků, po revoluci v něm vznikly byty. Od roku 1990 jej jako státní statek využívala tehdejší bystřická zemědělská škola. Od roku 2000 celý areál procházel rekonstrukcí a přestavbou do centra Eden. V září 2012 zahájila činnost farma Eden, od následujícího roku prošly obnovou i další části areálu. Dne 21. března 2015 se pak centrum otevřelo pro veřejnost.

Futuristická stavba nabízí exkurzi do moderních technologií na úsporu energií. Seznámí vás s prostředky úsporných řešení budoucnosti, ale také s věcmi, které můžete využívat ve svém běžném životě, a tím vědomě pomáhat jak ke zlepšení životního prostředí, tak k úspoře ve své peněžence.

Externí odkazy

V Horácké vesnici se nachází sedm stavení, které lemují prostornou náves. Jde o repliky staveb z 19. století.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.