Carltheater

Divadlo Carltheater (do roku 1847 Leopoldstädter Theater) se nacházelo v 2. vídeňském obvodě, konkrétně v ulici Praterstraße 31.

Carltheater
Základní informace
ArchitektAugust Sicard von Sicardsburg
Výstavba10. prosince 1847
Pojmenováno poCarl Carl
Poloha
AdresaVídeň, Rakousko Rakousko
Souřadnice48°12′54″ s. š., 16°23′3,84″ v. d.
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dějiny

Toto divadlo dal postavit Karl von Marinelli, k otevření došlo roku 1781 pod názvem Leopoldstädter Theater. Zaměřovalo se na prózy a hudební díla. V roce 1838 budovu koupil Carl Carl (původem z Krakova), který v té době vedl i konkurenční divadlo Theater an der Wien.

Původní divadlo Leopoldstädter Theater bylo přebudováno a znovu otevřeno 10. prosince 1847 pod novým názvem Carltheater. Johann Nepomuk Nestroy vedl divadlo Carltheater v letech 1854–1860. Během toho období přinesl do Vídně nový žánr Offenbachových operet. První díla byla de facto plagiáty, protože ochrana autorských práv v té době v podstatě nefungovala a už vůbec ne na mezinárodní úrovni.

Nová Offenbachova díla měla ve Vídni úspěch, což vedlo Franze von Suppé k tomu, aby žánr převzal a přizpůsobil vídeňskému publiku. Světové premiéry významných Suppého operet Krásná Galatea, Fatinitza i Boccaccio se konaly v divadle Carltheater. I v dalším období se v divadle Carltheater konalo několik světových operetních premiér, jako například Johann Strauss mladšíVídeňská krev, Franz LehárDráteník nebo Cikánská láska, Oscar StrausEin Waltzertraum a jiné. Hlavním centrem operety se ale postupně stalo divadlo Theater an der Wien.

V roce 1929 bylo divadlo Carltheater zavřeno kvůli finančním potížím. Budova divadla byla v roce 1944 silně poškozena bombardováním a proto v roce 1951 došlo k jejímu úplnému zbourání. Dnes se na místě původního divadla nachází moderní administrativní budova.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carltheater na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.