Bzučivka zelená

Bzučivka zelená (Lucilia sericata) je běžný druh hmyzu z řádu dvoukřídlí a čeledi bzučivkovitých.

Bzučivka zelená
dospělá bzučivka zelená
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řáddvoukřídlí (Diptera)
Čeleďbzučivkovití (Calliphoridae)
RodLucilia
Binomické jméno
Lucilia sericata
(Meigen, 1826)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charakteristické znaky

Bzučivka zelená je 10–14 mm velká, o něco menší než příbuzná bzučivka obecná. Často je zlato-zeleně zbarvená, někteří jedinci jsou modro-zeleně zbarvení. Hlava i nohy jsou černé. Bzučivka je charakteristická svým hlasitým bzučením. Stejně jako většina jiných much, i bzučivka klade vajíčka do masa, kde se vyvíjí její larvy. Je proto považována za škůdce. Může přenášet různá onemocnění. Bzučivce se lidově říká „masařka“, i když masařka obecná je jiný druh mouchy.

Antibakteriální účinky

I když je bzučivka zelená považována za škůdce, její larvy se využívají k léčení ran. Larvy ránu zbaví bakterií a tím také ránu dezinfikují. Bzučivce zelené se proto přezdívá „biologický nůž“.[1][2]

Zisk sekretu se může provádět ponořením larev přes noc do sterilní vody, následné ráno se larvy odfiltrují a kapaliny je více, jelikož obsahuje sekret larev s antibakteriálními účinky. Larvy by měly být chemicky očištěny a sterilní. Aby byl výsledek solidní, je zapotřebí užít většího počtu larev.

Reference

  1. MATĚJÍČKOVÁ, Radka. Bzučivka zelená - biologický nůž. Český rozhlas [online]. 2007-01-31 [cit. 2013-05-18]. Dostupné online.
  2. rm. Larvy bzučivky zelené skýtají šanci na léky proti bakteriální rezisteci. Právo. Borgis, a.s., 22. 10. 2016, s. 17. ISSN 1211-2119. (česky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.