Brunellia

Brunellia je jediný rod čeledi Brunelliaceae vyšších dvouděložných rostlin z řádu šťavelotvaré (Oxalidales).

Brunelliaceae
Brunellia comocladifolia
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádšťavelotvaré (Oxalidales)
ČeleďBrunelliaceae
RodBrunellia
Ruiz & Pav., 1794
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Stálezelené stromy se vstřícnými nebo přeslenitými (po třech) listy s palisty. Listy jsou kožovité, jednoduché nebo lichozpeřené s 1 až 9 páry lístků a zubatým nebo vroubkovaným okrajem, naspodu charakteristicky více méně hustě krátce hnědavě chlupaté. Květy jsou téměř nebo zcela pravidelné, často jednopohlavné (rostliny jsou nezřídka dvoudomé), v úžlabních vrcholičnatých, vidličnatě větvených květenstvích. Kalich je složen z 5 až 6 (výjimečně 4 nebo 8) na bázi srostlých lístků a vytrvává i za plodu. Koruna chybí. Tyčinek je dvakrát tolik než kališních lístků. Gyneceum je svrchní apokarpní, báze plodolistů jsou zanořené do nektáriového terče, vajíčka jsou 2 v každém plodolistu. Plodem jsou jedno nebo dvousemenné měchýřky, seskupené do hvězdovitého útvaru. Semena jsou malá, hnědá nebo červená, s dužnatým endospermem.

Rod je rozšířen pouze v tropické Americe, od Mexika a Karibiku po Bolívii a Venezuelu, a zahrnuje asi 65 druhů. Charakteristických stanovištěm jsou vlhké horské lesy.

O mechanismu opylování není nic známo. Plody opadávají vcelku nebo se měchýřky otevírají ještě na stromě. Semena mají tvrdé osemení a pravděpodobně mohou projít ptačím zažívacím traktem bez narušení.

Taxonomie

V Cronquistově systému je čeleď Brunelliaceae řazena do řádu růžotvaré (Rosales), v jiných systémech (např. Tachtadžjan, Dahlgren) do řádu Cunoniales. V systému APG I je rod Brunellia vřazen do čeledi Cunoniaceae a čeleď Brunelliaceae zde nefiguruje.

V systému APG II je čeleď Brunelliaceae zařazena do řádu šťavelotvaré (Oxalidales) a podle posledních molekulárních studií je nejblíže příbuznou čeledí bylinná čeleď láčkovicovité (Cephalotaceae).

Využití

Listy některých druhů rodu Brunellia jsou využívány v tradiční medicíně.

Literatura

  • Judd et al. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach. 2. ed. Sinauer Associates Inc, 2002. ISBN 978-0-87893-403-4.
  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.
  • Gentry A.H. Wooden Plants of Northwest South America. Chicago: The Univ. of Chicago Press, 1996. ISBN 0-226-28943-5.
  • Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. III). Timber Press, 1997. ISBN 0-915279-46-0

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.