Brookhaven National Laboratory

Brookhaven National Laboratory (BNL) je národní laboratoř Ministerstva energetiky Spojených států amerických, která se nachází v Uptonu na Long Islandu a byla oficiálně založena v roce 1947 na místě bývalé základny americké armády a japonského internačního tábora Camp Upton. Její název je odvozen od její polohy ve městě Brookhaven, přibližně 60 mil východně od New Yorku. Laboratoř je spravována společně Newyorskou státní univerzitou ve Stony Brooku a Battelle Memorial Institute.

Brookhaven National Laboratory
Vznik1947
SídloUpton, Spojené státy americké
Souřadnice40°52′24,05″ s. š., 72°52′19,41″ z. d.
Mateřská organizaceMinisterstvo energetiky Spojených států amerických
Oficiální webwww.bnl.gov/world/
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výzkum v BNL zahrnuje jadernou fyziku a fyziku vysokých energií, výzkum v oblasti energetiky, životního prostředí a biologických věd, nanověd a národní bezpečnosti. V areálu o rozloze 5 300 akrů se nachází několik velkých výzkumných zařízení, včetně urychlovače relativistických těžkých iontů a Národního synchrotronového zdroje světla II. Za práci vykonanou v této národní laboratoři bylo uděleno sedm Nobelových cen.[1]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brookhaven National Laboratory na anglické Wikipedii.

  1. Brookhaven and the Nobel Prize. www.bnl.gov [online]. [cit. 2022-05-08]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.