Bonnetiaceae

Bonnetiaceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu malpígiotvaré (Malpighiales).

Bonnetiaceae
Bonnetia roraimae
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmalpígiotvaré (Malpighiales)
ČeleďBonnetiaceae
L.Beauvis. ex Nakai
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Bonnetia anceps

Charakteristika

Lysé keře a stromy s jednoduchými celokrajnými listy bez palistů. Při poranění rostliny roní bílý až žlutý latex. Listy jsou střídavé, často nahloučené na koncích větví, s krátkým řapíkem nebo přisedlé. Žilnatina je zpeřená. Květy jsou velké, vonné, růžové nebo červené, oboupohlavné, jednotlivé nebo ve vrcholových hroznech či latách (někdy je lata stažená a tvoří nepravý okolík). Kalich i koruna je z 5 volných lístků. Tyčinek je mnoho, jsou volné nebo na bázi srostlé nebo ve svazečcích po 5. Semeník je svrchní, srostlý ze 3 nebo 5 plodolistů a se 3 nebo 5 komůrkami. Vajíček je mnoho. Čnělky jsou volné nebo částečně srostlé. Plodem je mnohasemenná tobolka.

Čeleď zahrnuje asi 41 druhů ve 4 rodech[1] a vyskytuje se v jihovýchodní Asii (od Malajsie po Moluky a Novou Guineu), v tropické Jižní Americe a na Kubě.

Většina zástupců čeledi Bonnetiaceae roste na písčitých savanách různých výškových poloh a ve skalnatých oblastech. Charakteristické jsou pro vrcholy stolových hor Guyanské vysočiny. Opylovány jsou převážně hmyzem.

Taxonomie

Ve většině systémů byla čeleď Bonnetiaceae vřazena v čeledi čajovníkovité (Theaceae) nebo umístěna do její blízkosti. Tachtadžjan ji zařadil do příbuzenstva čeledi Clusiaceae, což bylo později potvrzeno molekulárními metodami. V kladogramech APG II je vedena jako sesterská větev k čeledi Clusiaceae v rámci řádu malpígiotvaré (Malpighiales).

Seznam rodů

Archytaea, Bonnetia, Neotatea, Ploiarium[1]

Odkazy

Reference

  1. Plants of the world online [online]. Royal Botanic Gardens, Kew [cit. 2021-10-30]. Dostupné online. (anglicky)

Literatura

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.
  • Gentry A.H. Wooden Plants of Northwest South America. Chicago: The Univ. of Chicago Press, 1996. ISBN 0-226-28943-5.
  • Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. IX). Timber Press, 1995.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.