Boccia

Boccia [bočča] je sport podobný francouzské pétanque určený lidem s těžkým tělesným postižením, kteří jsou odkázáni na invalidní vozík. Jedná se o modifikaci klasických her (bocce, boules, pétanque, lawn bowling).[1] Původně byla zamýšlena jako hra pro lidi postižené dětskou obrnou, v dnešní době ji však provozují i sportovci s jinými vážnými poruchami hybnosti.

Boccia
Paralympijský piktogram

V roce 1984 se Boccia stala paralympijským sportem s jasně danými pravidly. V roce 2008 ji provozovali sportovci s tělesným postižením ve více než 50 státech.[2]

Hráči mají k dispozici dobře uchopitelné kožené míčky červené a modré barvy, podle nichž jsou rozděleni v družstvech. Důležitou roli hraje bílý míček, tzv. „Jack“, jeho vhozením do pole určený hráč zahajuje hru, ostatní se pak postupně snaží dostat míčky své barvy co nejblíže k Jacku. Vyhrává ten, jehož míčky jsou u Jacka v početní převaze. Boccii je možné hrát v tříčlenných družstvech, párech i jednotlivcích.

Boccia je jedním ze tří paralympijských sportů, jež nemají protějšek v programu letních olympijských her.

Mezinárodní federace sportu boccia nese název BISFed a sdružuje přes 70 národních členských organizací.

Národní členská organizace ČR je Česká federace Spastic Handicap, z.s., která sdružuje tělovýchovné jednoty a sportovní kluby v ČR, v kterých se boccia hraje a řídí činnost a aktivity českého reprezentačního týmu.

Mezi občanská sdružení zabývající se integrovanou boccií patří Asociace integrovaných sportů a Sportem proti bariérám – Český Ráj. Dále například Handicap sport club Havířov, který je největším a nejúspěšnějším klubem v České republice zaměřeným čistě na bocciu, nebo Jihočeská liga v iBoccii pořádaná pod záštitou centra Arpida o. s.[3] v Českých Budějovicích.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Boccia na anglické Wikipedii.

  1. SCOAJL. www.oajl.cz [online]. [cit. 2010-03-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-02-12.
  2. www.paralympic.org
  3. iboccia. www.arpida.cz [online]. [cit. 2014-12-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.