Boží požehnání (karetní hra)
Boží požehnání (také plátýnko či gotes) je hazardní karetní hra. V českých hospodách byla rozšířená v 19. století.[1] Populární byla také mezi černými bookmakery na dostizích za totality v Československu, na což odkazuje v textu písně Srdce jako kníže Rohan textař Michal Horáček.[2]
Na začátku bankéř položí balík mariášových karet, které jsou nalepené na plátnu. Hráči následně vsázejí libovolnou sumu na jednu či více karet. Bankéř pak začne otáčet karty z promíchaného balíčku. První a druhá otočená karta vyhrává výši vkladu, třetí a čtvrtá dvojnásobek, pátá a šestá trojnásobek. Sedmá, které se nazývá „haupttrefa“, znamená zisk desetinásobku vkladu. Vklady na ostatní karty sebere bankéř a hraje se znovu.[2]
Reference
- POKORNÝ, Ondřej. Gamblerství a kriminalita. Brno, 2014 [cit. 2015-11-15]. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Právnická fakulta. Vedoucí práce Karel Meixner. s. 11. Dostupné online.
- Díl 3. - Boží požehnání, i to je hazardní hra. Plzeňský deník [online]. 2011-06-01 [cit. 2015-11-15]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Kniha Pokladnice her/Klasické karetní hry/Boží požehnání ve Wikiknihách
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.