Blastula
Blastula je rané embryonální stadium, ve kterém má zárodek kulovitý tvar a uvnitř obsahuje dutinu, blastocoel.[1] V klasickém schématu embryonálního vývoje vzniká v procesu blastulace (blastogeneze) z moruly, což je plná koule. Blastula je typická tím, že v ní začíná docházet k první regulaci buněčného dělení a také začíná vlastní transkripce, díky čemuž může docházet k diferenciaci buněk.[2] Z blastuly v další fázi vývoje vzniká gastrula.
Od blastuly je nutné odlišovat blastocystu, což je pojem označující podobné stadium, avšak pouze u savců.[2]
Druhy blastuly
Podoba blastuly závisí na typu rýhování, jimž dělící se zárodek procházel. V některých případech dokonce blastula vůbec nemusí mít zřetelný blastocoel (je plná). Rozlišuje se:[3]
- coeloblastula – dutá, vzniklá radiálním rýhováním
- stereoblastula – plná, vzniklá spirálním rýhováním
- discoblastula – plná, při neúplném rýhování
- periblastula – rýhuje se jen povrch blastuly, uvnitř je žloutek
Reference
- RÉDEI, George P. Encyclopedia of Genetics, Genomics, Proteomics, and Informatics. 3rd Edition. vyd. [s.l.]: Springer, 2008. ISBN 978-1-4020-6753-2.
- Richard Jelínek, et al. Histologie embryologie [online]. 3. lékařská fakulta UK. Dostupné online.
- ROČEK, Zbyněk. Obecná morfologie živočichů, Kapitola 3 Embryonální původ orgánových soustav a tělních dutin [online]. [cit. 2009-12-11]. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.