Blanka Vogelová

Blanka Vogelová (21. února 1958 Praha6. dubna 2022 Praha) byla česká výtvarnice a knihkupkyně. V pozdějších letech se proslavila hlavně v oblasti hudby, divadla a produkce.

Blanka Vogelová
ChoťJaromír Vogel
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Blanka Vogelová, roz. Škvrnová se narodila 21.2.1958 v Praze. Již od útlého věku byla velmi samostatná, tvořivá a kreativní. Vystudovala výtvarnictví a její výtvarná a grafická činnost mohla být viděna na mnohých místech Prahy a celé České republiky, od obchodních výloh a reklamních štítů v centru měst, až po tisk. V prvním manželství se ji narodila dcera Kristýna, v druhém manželství syn Martin. Po rozvodu se rozhodla věnovat své velké lásce, a to knihám. Stala se jedním z nejvyhledávanějších pražských knihkupců díky své sečtělosti v oboru a ochotě. Nadále se věnovala drobným výtvarným činnostem. Po seznámení s Jaromírem Vogelem a později po jejich svatbě, se rozhodla využít naplno svého kreativního potenciálu a smyslu pro organizaci. Založila hudební agenturu Vogel music agency a v roce 2012 spolek Muzika Judaika. V tomto spolku se převážně sdružovali a stále sdružují umělci a příznivci židovské hudby a kultury. Stala se jednou z hlavních představitelek židovské kultury jak v Praze, tak i ve světě. Podílela se, či organizovala velkou řadu kulturních projektů s propagací Jaromírovi hudební tvorby, i dalších umělců a to v rámci České republiky i v zahraničí. Též spolupracovala, organizovala, či přímo vymyslela množství hudebních a divadelních představení, muzikálů, filmů, přednášek a výstav. Na většině projektů spolupracovala se svým manželem Jaromírem Vogelem, režisérkou Olgou Struskovou a dalšími. V roce 2015 se společně s Jaromírem stali členy organizace Operace Ester za záslužnou činnost v oblasti židovské kultury a v roce 2018 byli přijati do Řádu křižovníků s červeným srdcem – Cyriaci. Společně s manželem byla majitelkou jedné z sbíreky hudebních nástrojů v Evropě. Sbírka se neustále doplňuje o nové přírůstky z cest do zahraničí.

Každý rok pořádala festival Mažif (mezinárodní festival židovské hudby).[1][2] Festival vždy trval několik dní a vystupovalo zde velké množství umělců jak z česka, tak i ze zahraničí. Také organizovala každoroční festival židovské hudby v Holešově. Jednalo se převážně o hudbu ve stylu Klezmer. Mezi další známé kulturní projekty které sama navrhla a organizovala, nebo na kterých se podílela patří: Koncert k 102. výročí narození sira Nicholase Wintona,[3] Symfonická svita Shalom Winton, Symfonická svita Duchifat, Chaim be tikva,[4] Mazkaret (v Rudolfinu, účastnilo se 118 umělců), OPUS pro Franze Kafku, Praha srdce národů, Judafest, Inspirenes pro Rabi Lowa, Shlomo Ha Melech (Král Šalomoun), Biblické ženy a další. Mezi ty méně známé, ale v daných kruzích oblíbené jako Estrádní revue - Co by se Vám mohlo líbit, Poláčkovo léto, Festival Další břehy, koncerty pro trio Makabara, Jewish violin in Prague, realizace koncertů pro postižené, benefičních koncertů. koncertů pro děti a samozřejmě pro poměrné velké množství méně známých, i velmi známých umělců jak v česku, tak i v zahraničí.

U divadelní a muzikálové tvorby spolupracovala na řadě představeních. Mezi ty nejznámější patří: Z deníku hraběnky M (v hlavní roli Zora Jandová), Odkaz Berty Suttnerové – Kinské, Královna koloběžka, Svět naruby (Takzvaný ráj), Zapomenutý velikán a Vizionář Jindřich Waldes. Mezi filmovou tvorbu na které se podílela patří převážně - Sólo pro Jaromíra Vogela (film o Jaromíru Vogelovi), dále dokument Muž, který prožil Auschwitz, Vršovické blues a Sie riefen mich Nummer 170287.

V průběhu let pořádala a organizovala, též spolupracovala na kulturních akcích, výstavách, přednášek a autogramiád. Mezi ty známější patřili: Hudba pod Davidovou hvězdou, nebo O čem se nemluví – autogramiáda s režisérkou Olgou Struskovou a spisovatelem Janem Potměšilem a mladými lidmi a herci s Downovým syndromem.

V roce 2020 bylo Blance Vogelové diagnostikováno zhoubné nádorové onemocnění. Navzdory zdravotním problémům a vyčerpávající léčbě pokračovala ve své práci kterou milovala do posledních chvil. Zemřela 6.4.2022 v Praze.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Světová premiéra symfonické svity hudebního skladatele Jaromíra Vogela bude ozdobou festivalu židovské hudby a kultury. NášRegion [online]. 2019-03-29. Dostupné online.
  2. ŽANTOVSKÁ, Irena. Dialogy s kulturou. prahatv.eu [online]. 2019-03-27. Dostupné online.
  3. KAŇKOVÁ, Markéta. Na počest zachránce dětí Nicholase Wintona vznikla symfonie Shalom Winton. iROZHLAS [online]. 2014-04-26. Dostupné online.
  4. V Betlémské kapli má premiéru symfonická svita o osudech židovského národa. Rádio DAB Praha [online]. 2011-12-28. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.