Bitvy v Narnii

Tento článek pojednává o fiktivních bitvách v Narnii ze sedmidílného fantasy cyklu pro děti Letopisy Narnie od britského spisovatele Clive Staples Lewise.

Bitva U Beruny

Bitva u Beruny
konflikt: Vzpoura proti zlu
trvání: čas neznámý
místo: Kamenný stůl
výsledek: prohra Bílé Čarodějnice a nastolení zlatého věku
strany
Aslanova armáda Narnijská armáda
velitelé
Peter Pevensie, Edmund Pevensie, Aslan, Oreius Jadis z Charnu

síla
kentauři, faunové, griffové, leopardi, cca 1000 bojovníků vlkodlaci, minotauři, trpaslíci, čarodějnice, tygři, obři, kyklopové, dvojnásobek počtu protivníků
ztráty
Velké množství faunů a kentaurů, Oreius zkameněl Většina pobita, zbytek zajat

Bitva u Beruny byla bitva, ve které figurovaly děti Pevenseiovi poté, co zemřel jejich vůdce Aslan.

Průběh

Nejdříve zaútočila Jadis, ovšem první vlna bojovníků byla odražena sevřenou formací kentaurů podporovanou griffy. Druhá vlna byla zdržena Edmundovými lučištníky, dokud se do boje nezapojila sama Jadis. Dokázala zdolat zápalné šípy a pak se projevila výhoda počtu a síly magie. Petrovi lidé byli snadno pobiti a při ústupu byl on sám sražen, a aby ho zachránili, vrhli se někteří další vojáci proti Jadis. Byla ale v souboji s Oreiem mrštnější a on pak zkameněl. Edmund do situace zasáhl a přeťal jí kouzelné kopí a Jadis ho probodla. Pak se ale karta obrátila a znovuzrozený Aslan přišel s posilami, které si už poradily. Do souboje mezi Petrem a Jadis pak zasáhl Aslan a Jadis zabil. Poté, co zemřela jejich vůdkyně, se její zbývající vojáci vzdali.

Bitva o Archeland

Bitva o Archeland
konflikt: Válka mezi Narnií a Karlomenem
trvání: čas neznámý
místo: Anvard
výsledek: Prohra Karlomenců
strany
Karlomenská armáda Narniané, Archelanďané
velitelé
princ Rabadaš Edmund Pevensie, Peridan, král Luna

síla
200 jezdců na koních 10 obrů, neznámý počet válečníků, 100 jezdců
ztráty
Všichni jezdci a generálové, pár zajatců Velmi malé

Bitva o Archeland byla velmi krátkou bitvou, která trvala jen pár hodin. Rabadašovi šlo o to získat svou snoubenku královnu Zuzanu, která před ním uprchla z Karlomenu. Anvard měl být taktickou pozicí klíčovou pro poražení Narnie.

Průběh

Rabadaš se svými muži napadl Anvard beranidlem. Nedokázali je zlomit ani Archelandští lučištníci, kteří po nich stříleli. Pak Kor doběhl do Narnie, kde prozradil Edmundovi, že Karlomenci útočí. Narniané na Rabadašovi muže vypustili šelmy, takže ti nemohli nasednout na koně a jet bojovat. Opustili beranidlo a začali bojovat. Byli však zatlačeni k hradu, kde se kryli navzájem, pak ale vyjeli z hradu Archelanďané. Poté, co padl poslední generál, se zbývající bez dalšího odporu vzdali. Byli vsazeni do vězení a Rabadaš zajat. Poté začal všechny urážet a tak ho Aslan proměnil. Poté Rabadaš uprchl.

Bitva u kamenného stolu

Bitva u stolu
konflikt: Válka za svobodu
trvání: čas neznámý
místo: Aslanův vrch, Most Beruny
výsledek: Prohra Telmařanů
strany
Staronarniané Telmařané
velitelé
Kaspian X., Petr Pevensie, Edmund Pevensie, Lucinka Pevensieová, Zuzana Pevensieová Glozzele, Sophespian, Miráz

síla
Skřeti, minotauři, kentauři, faunové, medvědi, Dryády Obrovský počet lidí a bojových strojů
ztráty
Polovina bojovníků Většina válečníků, ostatní vykázáni z Narnie

Bitva za svobodu během vlády Miráze.

Průběh

Nejdříve se to mělo vyřešit soubojem mezi Petrem a Mirázem, ale Telmarský šlechtic Glozzele zradil Miráze a tak se bitva rozeběhla. Zpočátku měli navrch Telmařané, ale Narniané později vedli díky znalosti terénu a skvělé přípravě. Poté se do boje připojily i Dryády a Telmařané začali prchat. Doběhli pouze k zbořenému mostu a poté se vzdali.

Bitva o Mirázův hrad

Tato bitva byla pouze ve filmu.

Byl to plán nejvyššího vládce Petra Vznešeného na získání svobody pro Narnijský národ. Plán spočíval v tom, že chtěli zaútočit dřív než Telmařané. Plán nevyšel, neboť princ Kaspian X. byl od začátku proti a v důležitém okamžiku zklamal. Místo aby čekal u brány, jak bylo v plánu, šel si vyřídit účty se svým strýcem lordem Mirázem. Při útěku zahynulo mnoho bojovníků.

Poslední bitva

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.