Biella

Biella je severoitalské město v regionu Piemont, hlavní město stejnojmenné provincie, ležící na úpatí Západních Alp a sídlo římskokatolické diecéze v arcidiecézi Vercelli.

Biella
Poloha
Souřadnice45°33′19″ s. š., 8°3′39″ v. d.
Nadmořská výška420 m n. m.
StátItálie Itálie
regionPiemont
provincieBiella
Biella
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha46,68 km²
Počet obyvatel44 324 (2018)[1]
Hustota zalidnění949,5 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.comune.biella.it
Telefonní předvolba015
PSČ13900
Označení vozidelBI
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V roce 2019 zde žilo 43 812 obyvatel.

Historie

Osídlení oblasti bylo převážně keltské, Římané je ovládli v 1. století a vystavěli město nazývané Bugella Civitas. Ve 3.-4. století přišli první křesťané, ve 4. století biskup svatý Eusebius založil první svatyni. Podle listiny z roku 826 římský císař Ludvík I. Pobožný, syn Karla Velikého, dal městov léno hraběti Busonovi. V 10. století město obývali Alemani, Lombardové a Frankové, kteří postavili první městské hradby na obranu proti barbarům. V tomto období byla postavena také první katedrála sv. Štěpána. Během 19. století bylo ve městě založeno několik průmyslových podniků, například textilní továrna Cerruti na zpracování vlny a módní konfekci, nebo dosud úspěšný keramický závod Gabbianelli na obkladačky a kachlíčky. Roku 1846 byl otevřen pivovar Menabrea, který vaří vyhlášenou značku světlého i černého piva ležáku.

Během druhé světové války byly město a okolní kopce dějištěm mnoha bojů partyzánů s nacisty.

Sousední obce

Andorno Micca, Candelo, Fontainemore, Gaglianico, Occhieppo Inferiore, Occhieppo Superiore, Pettinengo, Pollone, Ponderano, Pralungo, Ronco Biellese, Sagliano Micca, San Paolo Cervo, Sordevolo, Tollegno, Vigliano Biellese, Zumaglia

Vývoj počtu obyvatel

Památky

  • Baptisterium – románská cihlová rotunda s křestním bazénkem uprostřed
  • Katedrála sv. Štěpána (Il Duomo di San Stefano) – gotická bazilika s portikem dokončená roku1402
  • Kostel sv. Šebestiána (Chiesa di San Sabastiano) - původem románský kostel je zasvěcen patronovi města, jeho věž (kampanila) je dominantou městského panaoramatu
  • Kostel sv. Blažeje (Chiesa di San Biaggio in Vernato) –
  • Oropa – místní část; patří k nejvýznamnějším poutním místům Piemontu; poutní areál zahrnuje dva marianské kostely: starý (antico) a novější barokní, obklopený poutním ambitem s regionálním muzeem a galerií; vede k nim cesta s kaplemi Kalvárie a Narození Páně; roku 2003 byla Oropa prohlášena za součást Světového dědictví UNESCO.
  • Santuario – mladší poutní kostel Panny Marie; na hlavním oltáři stojí dřevěná soška černé madony, roku 1620 ji papežskou korunou korunoval kardinál Pallavicini
  • Sacro Monte di Oropa (Svatá Hora Oropa) - poutní vrch se dvěm kostely a řadou kaplí se sochami, z roku 1617.

Sport

  • Město bylo dvakrát cílem etapy cyklistického závodu Giro d'Italia (1964, 1996) a v roce 2007 se jela časovka do Orosy.
  • V halách tenisového areálu byl roku 2021 uspořádán první ročník otevřeného mužského tenisového turnaje ATP Biella Challenger.

Osobnosti města

  • Michelangelo Pistoletti (* 1933), výtvarník, performér a teoretik umění; založil Fondazione Pistoletti (1994), v projektu Arte povera provozuje od roku 1996 ve zrušeném objektu textilní továrny kulturní akce pod názvem Město umění (Citta dell'arte), mj. divadlo a výstavy výtvarného umění
  • Alberto Gilardino (* 1982), fotbalista

Partnerská města

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Popolazione Residente al 1° Gennaio 2018. Dostupné online. [cit. 2019-03-16]

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.