Benchmarking
Benchmarking je nástroj strategického managementu, se kterým poprvé přišla firma Xerox Corporation na počátku 80. let 20. století.
Jedná se o nepřetržitý a systematický proces porovnávání a měření produktů, procesů a metod vlastní organizace s těmi, kdo byli uznáni jako vhodní pro toto měření, za účelem definovat cíle zlepšování vlastních aktivit.[1]
Hlavní zásady
- zásada čínského generála Sun-c (cca 500 př. n. l.): Jestliže znáš svého nepřítele a znáš-li i sám sebe, nemusíš se bát o výsledek stovky bitev.
- zásada: Buď nejlepším z nejlepších.
Postup benchmarkingu
- Zjištění pozice společnosti na trhu, poznání činností firmy a zjištění slabin a předností společnosti. Spolu s těmito zjištěními se tyto vedení firmy a analytici snaží kvantifikovat.
- Zjištění pozice konkurence na trhu a také zjištění, jakými způsoby si zajišťuje svůj podíl na konkrétním trhu. Následuje zjištění slabin a předností konkurentů a jejich kvantifikace.
- Definice faktorů úspěchu, a to na základě zjištěných informací od vlastní společnosti, tak i od společností konkurujících na daném trhu. Navazuje i přebírání definovaných faktorů a zjištěných předností konkurence. Jedná se o napodobení či modifikace předností konkurence.
- Pokus o získání převahy nad konkurenty a využití znalostí a předností společnosti.
- Opakovat tyto kroky tak často, jak to bude možné a nutné.
Smysl benchmarkingu
Smyslem benchmarkingu je zjištění pozice vlastní společnosti na trhu a její zlepšení na základě srovnání s konkurencí a s důrazem na využití vlastních předností a potlačení vlastních nedostatků. Součástí zlepšení by mělo být i učení se od konkurenčních společností.
Druhy benchmarkingu
Konkurenční
Soustředí se na produkt a jeho porovnání s přímými konkurenty. Uplatňuje se mezi firmami nabízejícími stejný či podobný produkt nebo službu. Jedná se o nejnáročnější druh benchmarkingu.
Funkcionální
Zaměřuje se na jednu nebo více funkci organizace.
Procesní (generický)
Zajímá se o konkrétní procesy organizací, které provozují podobnou činnost, avšak nemusí se jednat o konkurenty.
Zákaznický
Srovnává poskytované služby organizací s požadavky zákazníků.
Taktický
Sleduje procesy v jednotlivých odvětvích.
Interní a externí benchmarking
Podle zaměření se na interní prostředí společnosti a nebo celkový trh se benchmarking dělí na interní a externí.
- Interní benchmarking se používá většinou u velkých a globálních společností, porovnávají a zjišťují se techniky a přístupy k práci uvnitř společnosti a u různých útvarů, které zvládají podobné či stejné úkoly lépe.
- Externí benchmarking se používá u malých a středních společností, využívá se metody porovnávání s konkurencí, často se naráží na legálnost zjišťování informací od konkurence.
Reference
- NENADÁL, Jaroslav. Měření v systémech managementu jakosti. 2. dopl. vyd. Praha: Management Press, 2004. ISBN 80-7261-110-0. S. 132.
Externí odkazy
- Benchmarking for Competitive Advantage. Robert J Boxwell Jr, New York: McGraw-Hill, 1994. Dostupné online. ISBN 0-07-006899-2. S. 225.