Baskická vlajka

Vlajka Baskicka, jednoho ze španělských autonomních společenství, je zároveň symbolem národa Basků.

Baskická vlajka
Poměr stran: 14:25

Vlajka má červenou barvu, symbolizující krev baskického lidu, bílý kříž poukazuje na křesťanské vyznání Basků a ondřejský kříž připomíná, že na den svatého Ondřeje roku 867 vyhráli Baskové bitvu u Padury. Zelená barva ondřejského kříže souvisí s památným dubem v Guernice, pod kterým se konala tradiční lidová shromáždění schvalující zákony fuero.

Pro vlajku se používá výraz ikurrina (španělsky psáno ikurriña), neologismus vytvořený z baskického slova ikur (znamení). Vlajky ostatních zemí označují Baskové španělským slovem bandera.

Historie

Vlajku vytvořili roku 1894 bratři Sabin Arana a Luis Arana, zakladatelé Baskické nacionalistické strany. V letech 1936–1938 byla vlajkou autonomního Baskicka, za Frankovy vlády byla zakázána, v roce 1978 ji přijalo jako oficiální symbol Baskické autonomní společenství, ale používají ji také Baskové v Navaře a francouzském departementu Pyrénées-Atlantiques.[1]

Vlajky baskických provincií

Baskicko se člení na 3 provincie (Álava, Bizkaia, Gipuzkoa). Všechny užívají vlastní vlajky.

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.