Barlowova čočka

Barlowova čočka je achromatická čočka vynalezená anglickým matematikem a fyzikem 19. století Peterem Barlowem, která se používá v astronomických teleskopech, mikroskopech, ale i fotoaparátech. Vkládá se mezi poslední element objektivu a okulár. U dalekohledů prodlužuje ohniskovou vzdálenost a zvyšuje zvětšení. U mikroskopů se Barlowova čočka používá buď ke znásobení zvětšení (Barlowova čočka 2× zdvojnásobí zvětšení), nebo k prodloužení pracovní vzdálenosti (např. Barlowova čočka 0,5× zdvojnásobí pracovní vzdálenost a dvakrát sníží zvětšení). Telekonvertory u fotoaparátů jsou ve skutečnosti také Barlowovy čočky, prodlužují ohniskovou vzdálenost objektivu (např. ze základního objektivu udělají teleobjektiv).

Kužel světla za achromatickou soustavou čoček (objektiv) (A) bez (červená) a s (zelená) optickým elementem Barlowovy čočky (B)

Druhy čočky

Dle zvětšení

  • Barlowova čočka 1,5x
  • Barlowova čočka 2x
  • Barlowova čočka 3x
  • Barlowova čočka 4x
  • Barlowova čočka 5x

Výrobci

Tento druh achromatické čočky vyrábí téměř každý výrobce teleskopů. Např. velmi kvalitní Barlowovy čočky vyrábí společnost Sky-Watcher, Omegon, Celestron, Binorum, TELEVUE , atd.

Externí odkazy

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.