Austenitizace

Austenitizace je ohřev oceli nad kritickou, tzv. austenitizační teplotu a následná přeměna feritické nebo feritocementické struktury na austenitickou.

Původ názvu

Austenitizace a austenit získali název po britském metalurgovi siru Roberts-Austenovi (1843–1902).

Popis jevu

Při austenitizaci se mění krystaly z feritu α na krystaly austenitu.[1] Při neúplné austenitizaci můžou zůstat nerozpuštěny karbidy (mívají vyšší teplotu tavení) v krystalové mřížce.[2] U některých slitin na bázi železa a oceli se můžou karbidy objevit během austenitizace. Pak se hovoří o tzv. dvoufázové austenitizaci.[3]

U ocelí představuje austenitizace úvodní etapu pro všechny druhy tepelného zpracování s rekrystalizací. Dochází k přeměně původní ferit-cementitické (perlitické) struktury (za pokojové teploty ⇒ ferit + perlit, perlit, perlit + cementit) na austenit.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Austenitizácia na slovenské Wikipedii.

  1. Nichols R. Quenching and tempering of welded carbon steel tubulars [online]. 2001. Dostupné online. (anglicky)
  2. Lambers HG, Tschumak S, Maier HJ, Canadinc D. Role of Austenitization and Pre-Deformation on the Kinetics of the Isothermal Bainitic Transformation. Metal Mater Trans A.. 2009, s. 1355. DOI 10.1007/s11661-009-9827-z. (anglicky)
  3. Austenitization [online]. Dostupné online. (anglicky)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.