Arbeitskreis Historische Frauen und Geschlechterforschung

Arbeitskreis Historischer Frauenforschung (AKHFG) je německé sdružení historiček a historiků. Podporuje výzkum ženských a genderových dějin a vědeckou výměnu a spolupráci mezi všemi, kteří se zabývají dějinami žen a genderu a usiluje o trvalé zakotvení této oblasti historické vědy do programu univerzitní i mimouniverzitní vědecké obce ve Spolkové republice Německo. Sdružení je členem International Federation for Research in Women's History (IFRWH).

Arbeitskreis Historische Frauen und Geschlechterforschung
Vznik2007
Oficiální webwww.akgeschlechtergeschichte.de
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie a činnost

Sdružení Arbeitskreis Historischer Frauenforschung vzniklo v roce 2007. Navázalo na činnost pracovního kruhu Arbeitskreis Historische Frauenforschung, který založily v roce 1990 historičky Gisela Bocková, Karin Hausenová, Heide Wunderová a další. Sdružení pořádá nejméně jednou ročně konferenci, během níž se koná také valná hromada. V současném představenstvu jsou: Prof. Dr. Eva Labouvieová (předsedkyně), Prof. Dr. Elke Hartmannová, Prof. Dr. Sylvia Paletscheková, Prof. Dr. Angelika Schaserová (místopředsedkyně), Prof. Dr. Barbara Vogelová (em.), Dr. Kerstin Wolffová.

Svaz má pět regionálních koordinačních center:

Východ: sdružující spolkové země Berlín, Braniborsko, Sasko (Prof. Dr. Susanne Schötzová)

Střed: sdružující spolkové země Hesensko, Sasko-Anhaltsko, Durynsko (Prof. Dr. Gisela Metteleová; Dr. Kerstin Wolffová)

Západ: sdružující spolkové země Sársko, Porýní-Falc (Prof. Dr. Anne Conradová), Severní Porýní-Vestfálsko (Dr. Julia Paulusová)

Jih: sdružující spolkové země Bavorsko, Bádensko-Württembersko (Dr. Elsbeth Böslová)

Sever: sdružující Šlesvicko-Holštýnsko, Meklenbursko-Přední Pomořany, Hamburg, Brémy, Dolní Sasko (Prof. Dr. Angelika Schaserová)

Cena za nejlepší dizertaci

Od roku 2009 jednou za dva roky oceňuje Arbeitskreis Historischer Frauenforschung částkou 3.000 eur vynikající doktorské práce na téma z ženských či genderových dějin.

První nositelkou byla Eva Kathrin Dadeová za práci "Die Mätresse und die Diplomatie. Madame de Pompadour in den Außenbeziehungen der französischen Krone (1745-1764)". Dadeová se zabývá vedle ženských dějin, kulturními dějinami diplomacie, mezinárodními vztahy a dvory v raném novověku.

V rámci 49. sjezdu německých historiků v Mohuči udělilo dne 26. září 2012 sdružení pro výzkum dějin žen Arbeitskreis Historischer Frauenforschung cenu za nejlepší dizertaci německé historičce dr. Katharině Ulrice Merschové. Její, v roce 2010 na univerzitě v Göttingenu, obhájená práce se zabývá sociální dimenzí vizuální komunikace v ženských komunitách ve vrcholném a pozdním středověku. Katharina Merschová (*1980) publikovala články o ženských řeholních společenstvech, znázorňování jejich donátorek, vztazích ženských konventů s farními obcemi, nápisech v klášterech a o vztahu klášterních knihoven k vybavení jejich kostelů. Od října 2010 pracuje na erfurtské univerzitě na svém habilitačním projektu o zájmech a strategiích laiků při řešení sporů o exkomunikaci v pozdním středověku.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.