Antonín Hradil

Antonín Hradil (5. dubna 1874, Jezernice[1]18. srpna 1937, Vítkovice (Ostrava)) byl český varhaník, dirigent, hudební skladatel a pedagog.

Antonín Hradil
Základní informace
Narození5. dubna 1874
Jezernice, Morava
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí18. srpna 1937 (ve věku 63 let)
Vítkovice (Ostrava)
Československo Československo
Žánryklasická hudba a duchovní hudba
Povoláníhudební skladatel, pedagog, dirigent a varhaník
Nástrojevarhany
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

V letech 18901892 studoval na C. k. Slovanském ústavu ku vzdělání učitelů v Brně. Po dvou letech studia přešel na brněnskou Janáčkovu varhanickou školu. Po absolvování školy v roce 1894 se stal ředitelem kůru a varhaníkem ve Vsetíně. Vyučoval hudbu a byl všestranně činný v hudebním životě Vsetína. Řídil Vsackou filharmonii, byl sbormistrem Cyrilské jednoty, ale i dirigentem dechové hudby Dalibor a místního tamburášského souboru. Kromě toho byl členem výboru a dirigentem orchestru Spolku přátel hudby ve Vsetíně. V roce 1912 odešel do Vítkovic, kde opět působil jako ředitel kůru. Zde již setrval až do konce svého života.

Kromě svých chrámových povinností učil na Hudební a varhanické škole Matice školské v Ostravě-Mariánských Horách. Vystupoval i jako interpret na varhanních koncertech. Zejména se věnoval hudbě francouzských romantiků a byl znám jako pohotový improvizátor. Ve válečné době byl instrumentalistou posádkové hudby v Těšíně. Po skončení první světové války se vrátil k pedagogické činnosti i na kostelní kůr.


Dílo

Komponoval především chrámové skladby. Složil řadu sborů a komorních skladeb, ale komponoval i pro dechový orchestr a hudbu k sokolským cvičením.

Chrámové skladby

  • 3 latinské mše
  • 3 české mše vánoční
  • Mše sv. Václava
  • 8 requiem
  • 20 graduále a ofertorií
  • 8 pangelingua

Další příležitostné skladby pro chrámové účely.

Literatura

  • Československý hudební slovník I (A–L), 1963, SHV, Praha
  • Biografický slovník Slezska a severní Moravy, sešit 3, Opava-Ostrava, 1995
  • František Míťa Hradil: Hudebníci a pěvci v kraji Leoše Janáčka, Ostrava, 1981
  • Ester Muroňová, Jan Mazurek: Antonín Hradil. K 60. výročí úmrtí varhaníka, skladatele a hudebního pedagoga. (Hudební nástroje 33, 1996, č. 3, s. 138–139).

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.