Anglosaská misie
Anglosaská misie označuje misijní činnost anglosaských misionářů z Anglie probíhající od konce 7. století ve Skotsku a u některých germánských kmenů na kontinentální Evropě. Anglosasové byly kmen pokřtěný poměrně nedávno před zahájením misií za pomocí gregoriánské a iroskostské misie a jako takovým jim nechyběl zápal pro věc, který nasměřovali k Frísům v dnešním Nizozemí, kteří dlouho odolávali misijní činnosti franských křesťanů, nejvýznamnější z misionářů Bonifác dále pokračoval do horního Hesenska a Durynska. Na rozdíl od Iroskotů navázali Anglosasové úzkou spolupráci s papežem, což jim lépe umožnilo na nově christianizovýych územích vybudovat církevní správu, takže jejich dílo mělo dlouhodobější charakter.
Mezi další misionáře patřili Wilfrid, jeho žák svavtý Vilibrord, zvaný apoštol Frísů, jehož žákem byl Bonifác, apoštol Německa, dále to byli Willehad, Lebuin, Liudger, bratři Ewaldové a Suidbert, kteří jsou uctíváni jako svatí.
Literatura
- KADLEC, Jaroslav. Dějiny katolické církve. Svazek II. Olomouc: Univerzita Palackého, 1993. ISBN 80-7067-285-4. S. 30–33.