Angloarab
Angloarab, či také Angloarab 25%, je označení plemene koní. Plemeno má původ ve Velké Británii, kde vzniklo v 18. a 19. století křížením Anglických plnokrevníků a Arabských koní. Přes svůj původ je však hlavním střediskem chovu plemene Francie, v níž se chová už od padesátých let 19. století.
Chov
V první polovině 19. století začali chovatelé v Anglii se zkvalitněním výtečného zdejšího plnokrevníka přidáním vlastností arabských plnokrevníků. Vzápětí po nich obdobné křížení vyzkoušeli chovatelé ve Francii, Německu, Polsku a také v Čechách.[1] Rychlost a výška anglického plnokrevníka v kombinaci s elegancí a vytrvalostí arabského koně daly vzniknout všestrannému a nadanému jezdeckému koni schopnému se účastnit nejvyšších kategorií mezinárodních soutěží. Angloarabští koně jsou známí svou dobrou povahou a atletickými schopnostmi, vynikají ve skoku i v drezuře. Kůň musí mít nejméně 25 % arabské krve a obvyklou metodou křížení je používání čistokrevného Arabského hřebce a Anglické plnokrevné klisny nebo klisny plemene Anglo-Arab. Chovají se převážně na jihu Francie.
Charakteristika plemene
Angloarabové by měli mít v sobě nakombinované ty nejlepší rysy obou plemen a to bez přílišné podobnosti rysů,která by se přikláněla k jednomu, nebo k druhému plemenu. Koně by měli být rychlí a kvalitní, po Arabech krásní a elegantní. Měli by být vytrvalí. Jsou trochu agresivnější a nervoznější, než předci z Anglie.[1] Není tolik vznětlivý, jako plnokrevníci a ani tak rychlý, zato má dokonalé chody, je odolný, vytrvalý, inteligentní, vyrovnaný, ochotný, statečný, temperamentní a nezáludný.
Vzhled
Vyskytují se v různých typech, jako tmavý hnědák, hnědák, ryzák, šedák. Toto plemeno je často vyšší než Arabi a mají výšku okolo 155–167,5 cm. Výška se liší podle oblastí. Hlavu mívají jemnější než anglický plnokrevník, s rovným profilem a má velké oči. Krk je delší než u koní arabských, ocas posazený vysoko. Nohy jsou dlouhé a štíhlé. Barvy má povolené všechny.
Použití
Hodí se pro dostihový sport a jezdecké soutěže, drezury a další soutěže, protože jsou rychlí. Oproti Francouzským angloarabům nejsou tolik vytrvalí.[1]
Odkazy
Reference
- KHOLOVÁ, Helena; HOŠEK, Jan. Koně. Praha: Aventinum, 1996. ISBN 80-85277-36-0. Kapitola Angloarab 25%, s. 113.