Alexandr Petrovič Izvolskij

Alexandr Petrovič Izvolskij (rusky Алекса́ндр Петро́вич Изво́льский; (18. března 1856, Moskva – 16. srpna 1919, Paříž)[1] byl ruský státník, diplomat, ministr zahraničí carského Ruska v letech 1906–1910. Pocházel ze šlechtické rodiny polského původu.[2]

Alexandr Petrovič Izvolskij
Ministr zahraničních věcí Ruského impéria
Ve funkci:
11. května 1906  27. září 1910
PanovníkMikuláš II.
PředchůdceVladimir Lamsdorf
NástupceSergej Dmitrijevič Sazonov

Narození18. března 1856
Moskva
Úmrtí16. srpna 1919 (ve věku 63 let)
16. obvod
ChoťMargarita Karlovna Tolová
RodičePjotr Alexandrovič Izvolskij a Jevdokija Grigorjevna Geželinská
DětiJelena Alexandrovna Izvolská
PříbuzníPjotr Petrovič Izvolskij (bratr)
Alma materAlexandrovo lyceum
Imperátorské lyceum v Carském Selu
Profesediplomat a politik
Oceněnírytíř Řádu sv. Alexandra Něvského
Řád sv. Vladimíra 2. třídy
Řád Serafínů
Řád sv. Stanislava 1. třídy
Řád sv. Anny 1. třídy
 více na Wikidatech
CommonsAlexander Izvolsky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jeho bratrem byl oberprokurátor Pjotr Petrovič Izvolskij.[1]

Bosenská krize

Podrobnější informace naleznete v článku Buchlovická dohoda.

Ve dnech 15.–16. září 1908 Izvolskij navštívil buchlovický zámek, kde vedl tajná jednání s rakousko-uherským ministrem zahraničí Aloisem Aehrenthalem. Izvolskij se pokoušel získat souhlas Rakousko-Uherska s volnou plavbou ruských lodí Úžinami (Dardanely a Bospor) výměnou za ruský souhlas s připojením Bosny a Hercegoviny k Rakousko-Uhersku. Jednání vyústila v ústní dohodu (tzv. Buchlovickou dohodu), kterou Izvolskij chápal tak, že Rakousko-Uhersko vyčká s anexí Bosny a Hercegoviny do doby, kdy Rusko získá souhlas velmocí se změněným režimem v Úžinách. To se však nestalo, Rakousko-Uhersko anexi vyhlásilo již 6. října 1908. Náhlá změna mocenských poměrů na Balkáně vyústila v Bosenskou krizi.

Diplomatický neúspěch vyvolal v Rusku vlnu kritiky, k nejdůraznějším odpůrcům patřili Pavel Miljukov a Sergej Sazonov. Již v květnu 1909 byl z funkce odvolán Nikolaj Čarykov, blízký Izvolského spolupracovník, a pověřen diplomatickou misí v Konstantinopoli. Jeho místo na ministerstvu zaujal Sergej Sazonov, Stolypinův vrstevník a člověk jemu blízký. Za půl roku poté byl Izvolskij odeslán na post velvyslance v Paříži a ministrem zahraničních věcí se stal právě Sazonov .

Reference

  1. Авдеев, В. Е. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2019-11-14]. Heslo ИЗВО́ЛЬСКИЙ. Dostupné online. (rusky)
  2. Kowner, Historical Dictionary of the Russo-Japanese War, s. 167-168.

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.