Alegorická socha Evropa (Lysá nad Labem)

Alegorická socha Evropa je součástí souboru alegorií světadílů v zámeckém parku v Lysé nad Labem. Socha je umístěna na jižním schodišti francouzského libosadu. Autorem sochy je dílna Matyáše Bernarda Brauna, konkrétně „Sochař z Benátek“, jímž by mohl být snad František Adámek nebo Jan Dlouhý-Lang. Originální alegorie vznikla kolem roku 1735. V zámeckém parku je v současnosti umístěna kopie originálu z roku 1958.

Alegorická socha Evropa
Alegorická socha Evropa
Základní údaje
Autordílna Matyáše Bernarda Brauna, Sochař z Benátek (František Adámek z Benátek nebo Jan Dlouhý–Lang)
Rok vznikukolem 1735 (kopie 1958)
Popis
Materiáljemnozrnný pískovec
Umístění
Umístěníjižní schodiště zámeckého parku v Lysé nad Labem
StátČesko Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Evropa s tiárou a chrámem je zpodobněna jako hlavní centrum křesťanství. Alegorie zaujímá totožný postoj jako alegorická socha Afriky. Pravou nohou našlapuje na okrouhlou nádobku. Za pravou nohou se nalézá roh hojnosti, naplněný hrozny vína. Evropa roh přidržuje svou levou rukou. V pravé ruce objímá oktogonální centrálu, kterou Ivo Kořán ztotožňuje se svatopetrským chrámem.[1] U levé nohy vidíme poté papežskou tiáru. Baculatá tvářička má na hlavě nasazený symbol moci a důstojnosti, královskou korunu. Zpod nasazené koruny se derou na svět kudrnaté kadeře putti. Alegorie Evropy je oděna do pláště, jenž jí zahaluje klín a záda, na kterých plášť vytváří mohutné záhyby.

Odkazy

Reference

  1. KOŘÁN, Ivo. Braunové. Praha: Akropolis, 1999. s. 124.

Literatura

  • ADAMCOVÁ, Kateřina. Lysá nad Labem, sochařská výzdoba zámeckého parku [online]. Praha: Národní památkový ústav, 2011 [cit. 2015-09-19]. Dostupné online. (čeština)[nedostupný zdroj]
  • BAŠTA, Petr. Sochaři hraběte Františka Antonína Šporka. Praha: Národní památkový ústav, ústřední pracoviště, 2011.
  • DÖRFLOVÁ, Jana. Sochařská výzdoba zámecké zahrady v Lysé nad Labem. Praha, 2013 [cit. 19.9.2015]. 134 s. bakalářská práce. Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Ústav pro dějiny umění. Vedoucí práce Petr Macek. Dostupné online.
  • FOJTŮ, Petra. Barokní památky v Lysé nad Labem se zaměřením na architekturu a sochařství. Praha, 2007 [cit. 19.9.2015]. 79 s. bakalářská práce. Univerzita Karlova v Praze, Ústav dějin křesťanského umění, Katolicko-teologická fakulta. Vedoucí práce Martin Zlatohlávek. Dostupné online.
  • HORYNA, Mojmír.; PENNINGER, R. Lysá nad Labem – stavebně historický průzkum historické části, Praha: SÚRPMO, 1977.
  • CHMELOVÁ, Božena. Příběhy, pověsti a historie města Lysá nad Labem a okolí. Lysá nad Labem: Alpy, 1999.
  • KOŘÁN, Ivo. Braunové. Praha: Akropolis, 1999.
  • KOŘÍNKOVÁ, Marie. Barokní Lysá. Nymburk: Vega-L, 2005.
  • OTRUBA, František. Paměti města Lysá nad Labem. Jihlava : Město Lysá n.L., 1997.
  • PINCOVÁ, Veronika. Historie a současnost zámeckých parků v Lysé nad Labem. Odbor životního prostředí MěÚ Lysá nad Labem, 2007.
  • POCHE, Emanuel. Matyáš Bernard Braun: sochař českého baroka a jeho dílna. Vyd. 2. Praha: Odeon, 1986.
  • PREISS, Pavel František Antonín Špork a barokní kultura v Čechách. Praha: Paseka, 2003.
  • VOJÁČEK, Josef. Lysá nad Labem – grunty,domky a jejich majitelé. Lysá nad Labem: Město Lysá nad Labem, 1936.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.