Albert Boehringer

Albert Boehringer (německy der Erste, česky „první“; 11. srpna 1861, Stuttgart11. března 1939, Nieder-Ingelheim) byl německý podnikatel v oborech chemie a farmacie. V roce 1885 založil v Ingelheimu chemickou továrnu, která byla základem celosvětového farmaceutického koncernu Boehringer Ingelheim, jenž je dodnes vlastněn členy jeho rodiny.

Albert Boehringer
Narození11. srpna 1861
Stuttgart
Úmrtí10. března 1939 (ve věku 77 let)
Nieder-Ingelheim
Povoláníchemik a podnikatel
Oceněníčestný doktor
ChoťHelene Boehringer
DětiAlbert Boehringer
Ernst Boehringer
Ilse Boehringer
PříbuzníUlrike Boehringer[1] (vnučka)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Původ

Albert Boehringer byl vnukem Christiana Boehringera. Christian Friedrich Boehringer založil v roce 1817 ve Stuttgartu rodinnou farmaceutickou společnost, která později přesídlila do Mannheimu. Její následnická firma Boehringer Mannheim byla v roce 1997 převzata skupinou Hoffmann-La Roche.

Boehringer Ingelheim

Původně malá ingelheimské továrna vyráběla vinný kámen a organické kyseliny: vinnou, mléčnou a citrónovou. Albert Boehringer ale v roce 1893 objevil, že kyselina mléčná se dá ve velkém měřítku vyrábět biotechnologicky, s pomocí bakterií. V roce 1905 se firma začala zabývat výrobou farmaceutických chemikálií.

Společnost se dále trvale rozvíjela, v roce 1939, kdy Albert Boehringer zemřel, měla už 1500 zaměstnanců.

Ocenění

Albert Boehringer patřil k průkopníkům sociální péče o zaměstnance a odpovědnosti zaměstnavatelů v Německu (například podnikové zdravotní pojištění, 14 dní dovolené, příspěvek na dopravu, podnikové penzijní spoření).

Za Boehringerovy zásluhy v oblasti chemie a průmyslového užití mu byl krátce po padesátých narozeninách udělen čestný titul komerční rada. 11. srpna 1921 se stal čestným občanem tehdejší obce Nieder-Ingelheim a získal čestný doktorát matematicko-přírodovědecké fakulty Freiburské univerzity. V roce 1926 jej Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově, kde studoval a byl členem Corps Franconia, jmenovala čestným „občanem“ (Ehrenbürger der Universität).

Následníci

Zakladatel firmy Albert Boehringer zemřel v roce 1939 ve věku 78 let. Vedení firmy převzali jeho synové Albert (der Zweite,„druhý“) a Ernst Boehringer společně se zetěm Juliem Liebrechtem.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Albert Boehringer na německé Wikipedii.

Literatura

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.