Agenturní zaměstnávání

Agenturní zaměstnávání je dočasné umístění zaměstnance agentury práce k výkonu práce u zaměstnavatele (uživatele) na základě pracovní smlouvy nebo také formou dohody o pracovní činnosti, které se uzavírají mezi zaměstnancem a agenturou práce. V tom případě uživatel "nebere" dočasně umístěné zaměstnance od agentury do pracovního poměru, ale si je pouze "pronajímá" na nějakou dobu. Přitom agentury nesmějí požadovat úplatu po agenturních zaměstnancích – odměnu agentuře platí uživatel.

Právní vztahy při agenturním zaměstnávání

Agenturní zaměstnávání se realizuje na základě právních vztahů, které se vznikají mezi agenturou práce a uživatelem (dohoda o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce) a mezi agenturou práce a příslušným zaměstnancem (pracovní smlouva nebo dohoda o pracovní činnosti). Po dobu dočasného přidělení zaměstnance agentury práce vedoucí pracovníky firmy uživatele zaměstnanci ukládají pracovní úkoly, řídí a kontrolují jeho práci, však formálním zaměstnavatelem zůstává agentura práce, která zaměstnanci vyplácí mzdu. Uživatel nesmí vůči zaměstnanci činit právní úkony jménem agentury práce.[1]

Povolení ke zprostředkování zaměstnání

Agenturní zaměstnávání mohou provádět pouze tyto agentury práce, kterým bylo uděleno příslušní povolení od Ministerstva práce a sociálních věcí. Povolení ke zprostředkování zaměstnání se vydává maximálně na dobu 3 let a obsahuje:

  • identifikační údaje agentury práce,
  • identifikační údaje odpovědného zástupce, s výjimkou rodného čísla a místa narození,
  • forma zprostředkování a druhy prací, pro které se zprostředkování zaměstnání povoluje,
  • doba, na kterou se povolení vydává.[2]

Výhody agenturního zaměstnávání oproti klasickému pracovnímu poměru

Agenturní zaměstnávání je spíš považováno za zaměstnání, které je charakterizováno větší mírou flexibility a nižší mírou stability oproti klasickému pracovnímu poměru. Na druhou stranu má využití agenturního zaměstnávání pro zaměstnance své výhody. V době aktivního hledání stabilního pracovního vztahu agenturní zaměstnávání může sloužit pro zaměstnance jako dočasné řešení získat pracovní místo, a s tím výdělek. Často agenturní zaměstnávání je první krok pro získání v budoucnosti stálého zaměstnání a potřebných zkušeností.[3] Podstatnou výhodou z hlediska zaměstnavatele je možnost operativně získat pracovníky při pravidelných sezónních výkyvech, a také v době zvýšení poptávky po produkci. Využití agenturního zaměstnávání také umožňuje šetřit náklady na nábor personálu a zpracování personální a mzdové agendy.

Princip rovnosti zaměstnanců v platových a pracovních podmínkách

Povinnou náležitostí dohody o dočasném přidělení zaměstnance mezi agenturou práce a zaměstnavatelem je informace o platových a pracovních podmínkách srovnatelného zaměstnance firmy uživatele. Také agentura práce má uvádět tyto podmínky i v písemném pokynu, kterým přiděluje svého zaměstnance k dočasnému výkonu práce u zaměstnavatele.

Agentura práce a firma jsou povinni zabezpečit to, aby platové a pracovní podmínky dočasného zaměstnance nebyly horší, než podmínky srovnatelného zaměstnance konkrétní firmy.[4] To je zásadní podmínkou pro agenturní zaměstnávání. Srovnatelným zaměstnancem je zaměstnanec firmy, který by mohl vykonávat nebo vykonával stejnou práci, kterou dočasně přidělený zaměstnanec bude plnit. To musí se počítat s přihlédnutím ke kvalifikaci a délce odborné praxe.

Reference

  1. Ustanovení § 309 odst. 1 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.[nedostupný zdroj]
  2. Ustanovení § 62 odst. 1 zák. č. 435/2004 Sb., zákon o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů.. portal.mpsv.cz [online]. [cit. 2012-05-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-06-16.
  3. Agenturní zaměstnávání v kontextu trhu práce.
  4. Ustanovení § 309 odst. 5 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.[nedostupný zdroj]

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.