Abbas Səhhət

Abbas Səhhət (1874, Şamaxı11. července 1918, Gjandža) byl ázerbájdžánský básník, dramatik a překladatel, zástupce romantismu v ázerbájdžánské literatuře.

Abbas Səhhət
Narození1874
Šamachi
Úmrtí11. července 1918 (ve věku 43–44 let)
Gandža
Příčina úmrtícévní mozková příhoda
Povoláníbásník, lékař, novinář, učitel, překladatel, dramatik, spisovatel a literární kritik
Žánrpoezie
Tématapoezie
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Narodil se v rodině mully.[1] Vystudoval medicínu v Mašhadu a Teheránu. Když se v roce 1901 vrátil do Şamaxı, postupně opustil medicínu a začal vyučovat ázerbájdžánský jazyk a literaturu ve školách, a pak na reálce. V té době začíná jeho literární činnost. Od roku 1903 začal publikovat v novinách Şərqi-Rus. V roce 1905 publikoval článek Jaká by měla být nová poezie? a pak básně Poetická řeč, Óda na svobodu a Hlas probuzení.

V roce 1912 byla zveřejněna sbírka básní Sınıq saz a sbírka překladů ruských a západoevropských básníků. Současně se objevila báseň Odvaha Ahmeda a v roce 1916 byla vydána romantická báseň Básník, múza a občan.

Səhhətovu poezii ovlivnily práce Háfize, Sa'dího, Gandžavího a dalších perských klasiků; současně je patrný v jeho dílech zájem o tureckou poezii, zejména o díla Tevfika Fikreta.[2]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Аббас Сиххат na ruské Wikipedii.

  1. Archivováno 17. 5. 2019 na Wayback Machine ABBAS SƏHHƏT MEHDİZADƏ ŞİRVANİ
  2. Литературная энциклопедия, АББАС-КУЛИ МЭХТИ-ЗАДЭ САХХАТ

Externí odkazy


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.