Žvýkání

Žvýkání je proces drcení potravy nebo jiných pevných látek zuby. Cílem žvýkání je zpravidla rozmělnění potravy a její smísení s enzymy do úst vylučovanými, tedy zahájení trávení před následným spolknutím.

Žvýkání je vlastní živočichům s pokročilým metabolismem - savcům, najdou se však i výjimky u čelistnatých živočichů s nižším metabolismem, jako je žijící fosilie hatérie, studenokrevný plaz s komplexním rozmělňováním potravy v ústech.[1]

Někdy je žvýkání časově odděleno od vlastního příjmu potravy – žvýkání dříve přijaté potravy zvrácené do úst se nazývá přežvykování.

Někdy neslouží žvýkání k zahájení trávení potravy, ale jeho účelem je postupné uvolňování jiných látek než živin, např. léčivých, otupujících či stimulujících látek. U člověka se rozšířilo i žvýkání umělých látek navozujících pocit chuti (žvýkačky) či látek s psychoaktivními složkami (např. listy koky, betel) nejen v rituálních obřadech a stalo se tak i společenským jevem.

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.