Željko Joksimović

Željko Joksimović (srbskou cyrilicí Жељко Јоксимовић [ʒěːʎko jôksimoʋitɕ]IPA; * 20. dubna 1972 Bělehrad, SR Srbsko, Socialistická federativní republika Jugoslávie, dnes Srbsko) je srbský zpěvák, skladatel, hudebník a producent.

Жељко Јоксимовић
Željko Joksimović
Základní informace
Rodné jménoЖељко Јоксимовић
Narození20. dubna 1972 (50 let)
Bělehrad
Původ Bělehrad, SR Srbsko, SFRJ, dnes Srbsko
ŽánryWorld music, folk, ethno, pop, rock
Povolánízpěvák, hudební skladatel, autor písní a skladatel filmové hudby
Aktivní roky1997—
VydavateléMinacord, Hayat Production, City Records
Manžel(ka)Jovana Janković (od 2012)
SídloBělehrad
Webzeljkojoksimovic.rs
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Željko Joksimović na Eurovision Song Contest 2004 s písní "Lane Moje".
Željko Joksimović a Jovana Janković během 1. semifinále Eurovision Song Contest 2008 v Bělehradě.
Željko Joksimović v Baku.

Kariéra

Mládí a začátky

Željko Joksimović se narodil 20. dubna 1972 v Bělehradě[1] a vyrostl ve městě Valjevo. Jeho první mezinárodní úspěch přišel ve věku 12 let, když vyhrál titul První akordeon Evropy na prestižním hudebním festivale v Paříži.

Vystudoval hudební univerzitu v Bělehradě a svou profesionální hudební kariéru zahájil v roce 1997. V roce 1998 vyhrál s písní "Pesma Sirena" (Песма Сирена) hudební festival Pjesma Mediterana, což mu dalo příležitost hrát na prestižních festivalech v Bělorusku. Ve Vitebsku na festivale Slavjanskij bazar vyhrál ocenění Grand-Prix a také vyhrál festival v Mohylevu.

1999–2004: Amajlija, Rintam, 111

V roce 1999 podepsal kontrakt s nahrávací společností City Records, která je ve vlastnictví soukromé srbské televizní stanice RTV Pink. Mladý zpěvák se prosazoval poté jako lidový a popový umělec.

Jeho debutové studiové album s názvem Amajlija (Амајлија) obsahovalo i píseň "Pesma Sirena" a sedm dalších stop. Další velký úspěch přišel se singlem "Telo vreteno" (Тело вретено), který napsal spolu s Draganem Brajićem. Píseň se rychle v srbských popových hitparádách stala hitem #1 a byla také velmi populární v ostatních zemích bývalé Jugoslávie.

V roce 2000 vydal své druhé studiové album Rintam (Ринтам), nebo také Vreteno (Вретено), který pojmenoval podle písně na albu. Ostatní skladby na albu jsou "Vreteno" (Вретено), "Balada" (Балада), "Gadura" (Гадура) a duet s Harisem Dzinovićem "Sta će meni vise od toga" (Шта ће мени више од тога). Na albu jsou i 3 videoklipy.

V roce 2002 vydala další album 111, které se také stalo hitem #1 v hitparádách Srbska a dalších zemí regionu. Některé písně z písní jsou "Varnice" (Варнице), "Zaboravljas" (Заборављас) a "Karavan" (Караван).

V roce 2003 napsal píseň "Čija Si" (Чија Си) pro makedonského zpěváka Toše Proeskiho, se kterou zvítězil v národním kole Beovizija 2003 (Беовизија).

Eurovision Song Contest 2004

V roce 2004 poprvé poslalo Srbsko a Černá Hora pro Eurovision Song Contest, kdy se o jejich zástupci rozhodlo prostřednictvím národního kola Evropesma 2004. Željko Joksimović národní kolo vyhrál s písní "Lane Moje", kterou složil spolu s textařkou Leontinou Vukomanović. V semifinále se umístil na 1. místě. Nicméně, ve finále se umístil na druhém místě za ukrajinskou zpěvačkou Ruslanou.

Díky svému výkonu dostal ocenění The Marcel Bezencon Press award, která se uděluje nejlěpšímu skladateli. Píseň byla nejprodávanějším singlem v Srbsku a Černé Hoře.

2004–2008: IV, Platinum Collection

Po úspěchu na Eurovision Song Contest v roce 2004 založil nahárvací společnost Minacord[2] a od té doby pracuje a komponuje ve svém vlastním studiu. Následně vydal singl "Ledja o Ledja" (Леђа о Леђа), čímž si získal velkou popularitu v zemích, kde obvykle vystupuje.

V roce 2005 složil píseň pro národní kolo Srbska a Černé Hory nazvané Beovizija. Jelena Tomašević se baladou "Jutro" (Јутро, česky Ráno) umístila na 2. místě. V říjnu 2005 vystoupil v duetu s rakouským zpěvákem Tameem Harrisonem, který napsal sám. Píseň nesla název "I Live my Life For You" a zaznamenala úspěch po celé Evropě.

V této době napsal ve spolupráci s Cobra production hudbu k filmu Ivkova slava (Ивкова слава, 2006). Ve stejném roce vydal své čtvrté studiové album IV, jinak nazvané Ima nešto u tom što me nećes (Има нешто у том што ме нећеш). Na albu jsou popové balady s některými srbskými etnickými prvky lidové hudby. Alba se prodalo více než 800 000 kopií po celé bývalé Jugoslávii.

V roce 2006 složil skladbu Lejla (Лејла). S písní reprezentovala skupina Hari Mata Hari Bosnu a Hercegovinu na Eurovision Song Contest 2006, kde se umístili na 3. místě, čímž se zasaloužili o nejlepší výsledek Bosny a Hercegoviny na soutěži. Také vyhrál prestižní ocenění pro nejlepšího skladatele COMPOSERAWARD 2006.

V roce 2007 vydal jeho druhou kompilaci největších hitů s názvem Platinum Collection, kde se objevili dva nové singly "Devojka" (Девојка) a "Nije do mene" (Није до мене). Také složil hudbu k seriálu "Ranjeni Orao" a "Ono nase sto nekad bejase".

Ve stejný rok zakoncertoval před 18 000 lidmi, kdy zpíval všechny své hity v Bělehradské Aréně a vydal je na DVD s názvem Koncert Beogradska Arena.

2008–2011: Hostování Eurovize 2008, Ljubavi

Na počátku roku 2008 složil píseň, se kterou Jelena Tomašević vyhrála v srbském národním kole Beovizija 2008 (Беовизија 2008) a nesla název "Oro". Píseň je lidová balada s tradičními srbskými lidovými prvky. Vzhledem k tomu, že Eurovision Song Contest 2007 vyhrálo Srbsko, soutěž v tomto roce konala v srbském Bělehradě. Píseň se ve finále umístila na 6. místě mezi 25 zeměmi.

Po roční hudební pauze vydal své páté studiové album s názvem Ljubavi (2009) pod produkcí Minacord a City Records. "Ljubavi" je název z pilotního singlu alba. Singl zaznamenal velký úspěch v Srbsku a sousedních zemích. Na začátku roku 2010 vydal druhý singl z alba s názvem "Žena Za Sva Vremena".

Dne 12. června 2010 vystoupil na studioně Asima Ferhatoviće v ​​Sarajevu, Bosně a Hercegovině s objemem 37 500 osob.

2011–současnost: Eurovision Song Contest 2012 a svatba s Jovanou

V roce 2012 reprezentoval Srbsko na Eurovision Song Contest 2012 v ázerbájdžánském Baku. Píseň nesla jméno "Nije ljubav stvar" (Није љубав ствар) a hudbu si složil sám. Autory textu jsou Marina Tucaković a Miloš Roganović. Anglická verze písně nese název "Synonym" a je od Ljiljy Jorgovanović. Píseň zaznamenala velký úspěch a umístila se na 3. místě.

V lednu 2012 se zasnoubil s Jovanou Joksimović na Maledivách.[3][4] V roce 2013 oznámili, že čekají své první dítě. Dne 10. dubna 2014 Jovana Joksimović porodila syna, Kostu Joksimoviće.

Diskografie

Podrobnější informace naleznete v článku Diskografie Željka Joksimoviće.

Reference

  1. http://www.discogs.com/artist/473482-%C5%BDeljko-Joksimovi%C4%87
  2. http://zeljkojoksimovic.rs/?page_id=238
  3. Жељко и Јована се венчавају данас на Малдивима! [online]. http://www.republikasrpska.net. Dostupné online. (srbsky)
  4. Јована узела Жељково презиме! [online]. http://www.republikasrpska.net. Dostupné online. (srbsky)

Externí odkazy


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.