Rozhlas po drátě
Rozhlas po drátě (lidově dráťák) byl systém pro šíření rozhlasového vysílání pomocí kabelového rozvodu bez použití radiového přenosu.
Způsob šíření
Rozhlas po drátě mohl vysílat pouze jednu rozhlasovou stanici. Signál se rozváděl z centrálního zesilovače kabelovým rozvodem. Na výstupu centrální zesilovací stanice byl použit transformátor, který převáděl signál na napětí 120 V (výjimečně i na 600 V). Kvůli bezpečnosti se na konci linkového vedení signál transformoval na 30 V a následně se rozváděl k jednotlivým přijímačům. Tím poklesly ztráty a sítě mohly být značně rozsáhlé (i několik kilometrů).[1]
V bytech, kancelářích a dílnách byl rozvod zakončen zásuvkami s ochrannými odpory (120 ohmů) proti případnému zkratu, do kterých se připojovaly jednotlivé přijímače. Přijímač tvořil reproduktor s transformátorem a regulátor hlasitosti. Provedením to byla jednoduchá skříňka s jediným ovládacím prvkem – otočným přepínačem, který přepínáním odboček transformátoru skokově reguloval hlasitost.[1] Luxusní provedení stanice mělo výstupní konektor, který umožňoval nahrávat rozhlasový program na magnetofon. Celková cena za měsíční používání byla 15 Kčs.
Historie
V Československu se síť rozhlasu po drátě budovala podle sovětského vzoru. Síť měla zabezpečit nerušené šíření Československého rozhlasu v případě nepřátelského napadení. V srpnu 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy bylo po určitou dobu možné podávat informace o dění v Československu pouze prostřednictvím rozhlasu po drátě. V 80. letech se experimentovalo i s tříprogramovým systémem, k jeho rozšíření však již nedošlo.[1]
Rozhlas po drátě na území České republiky vysílal mezi roky 1953 a 1999. V současnosti se obdobné systémy (tzv. stovoltové rozvody) využívají na sportovištích a ve veřejných budovách.
V České Lípě fungoval rozhlas po drátě od 28. prosince 1953 do 14. dubna 1990, o rok později byl demontován.[2]
V Kolíně bylo vysílání rozhlasu po drátě zahájeno 3. ledna 1960 a ukončeno bylo 29. října 1999, jako poslední v ČR. Od roku 1980 se relace připravovaly v profesionálně vybudovaném studiu Městského úřadu Kolín, a od roku 1990 po zřízení modulační linky mezi studiem a Čs. spoji, byla možnost i živého vysílání. Do této doby se pořady jen předtáčely.
Odkazy
Reference
- FOGLAROVÁ, Zuzana. Rozhlas po drátě [online]. Český rozhlas, 2015-01-20 [cit. 2015-07-08]. Dostupné online.
- Michael Polák. Před 60 lety začal v České Lípě vysílat rozhlas po drátě. Českolipský deník [online]. 2013-12-27 [cit. 2013-12-28]. Dostupné online.