Šitennódži

Šitennódži (japonsky 四天王寺, též Arahakadži, Nanbadži, či Mitsudži) je buddhistický chrám v Ósace v Japonsku. Někdy bývá považován za první buddhistický a nejstarší oficiálně fungující chrám v Japonsku,[1][2] ačkoli chrámové budovy byly během staletí několikrát přestavěny. Je jedním z chrámů mahájánové buddhistické školy Tendai.

Šitennódži
Chrám Šitennódži
Místo
StátJaponsko Japonsko
PrefekturaÓsaka
ObecÓsaka
LokalitaTennódži-ku, 1-1-18 Shitennō-ji
Souřadnice34°39′14,04″ s. š., 135°30′59,22″ v. d.
Architektonický popis
Výstavba578593
Další informace
Oficiální webhttp://www.shitennoji.or.jp/
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.


Historie

Princ Šótoku byl znám svým silným buddhistickým přesvědčením ještě v dobách, než se buddhismus v Japonsku během 6. století široce rozšířil.[3] Ve snaze zpopularizovat buddhismus, zahájil princ mohutnou celonárodní kampaň propagující toto učení a objednal stavbu chrámu Šitennódži.[3] Roku 578 pozval do Japonska tři zkušené korejské tesaře z bývalého království Päkče, aby s sebou do země přinesli potřebné znalosti a řídili stavbu Šitennódži.[3] Původní chrámové stavby byly během staletí několikrát přestavěny a upraveny. Většina současných budov pochází z doby poslední celkové obnovy chrámu v roce 1963. Jeden z korejských mistrů tesařů, kteří řídili stavbu Šitennódži, Šigemicu Kongó, založil již v roce 578 firmu Kongó Gumi, která se specializovala na stavbu chrámů a svatyní. Kongó Gumi tak byla nejstarší nepřetržitě fungující firmou na světě Její samostatná existence skončila po 1428 letech v roce 2006,[4] poté co ji převzala korporace Takamatsu Construction Group.[5]

Popis

Šitennó jsou považováni za čtyři nebeské krále. Chrám, který nechal princ Šótoku postavit na jejich počest, měl čtyři instituce, z nichž každá měla napomoci Japoncům dosáhnout vyšší civilizační úrovně. Tyto čtyři instituce, japonsky šika-in (四箇院), byly soustředěny v sedmi budovách, které tvoří ideální sestavu buddhistického chrámu, japonsky šičidó garan (伽藍, celek uvnitř zdí). Obsahoval Kjóden-in (zařízení pro náboženství a vzdělávání), Hiden-in (zařízení sociální péče), Rjóbjó-in (nemocnici) a Seijaku-in (lékárnu), které poskytovaly Japoncům základní péči.

Garan sestával z pětipatrové, 29 m vysoké pagody, hlavního Zlatého pavilonu (kondó), v němž se nacházela podobizna bódhisattvy Kannon (観音), přednáškové síně (kódó) s „Buddhou Neomezeného světla“ a krytou chodbou se třemi branami (Bránou bohů, Západní bránou a Východní bránou). Tento ústřední komplex obklopují Velká jižní brána (Nandaimon) a Velká východní brána (Higaši-no-ómon). Na západě stojí Velká západní brána (Niši-no-ómon). Dál na západ od ní se nachází tradiční brána torii, která je obecně přijímána jako východní brána do Západního ráje neboli Čisté země.

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shitennō-ji na anglické Wikipedii.

  1. SCHEID, BERNHARD. Religion in Japan [online]. University of Vienna [cit. 2010-02-12]. Dostupné online. (German)
  2. Asuka-Dera Temple [online]. [cit. 2016-09-29]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Yasuhiko Nakazawa. Japan's oldest company defies time with merit-based succession [online]. December 31, 2020. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021/01/04. (anglicky)
  4. HUTCHESON, James Olan. The End of a 1,400-Year-Old Business [online]. BusinessWeek, 2007-04-16 [cit. 2008-03-21]. Dostupné online. (anglicky)
  5. "End of the Road for World's Oldest Firm" Digital Chosunilbo (English Edition), 15 December 2005.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.