Šedá energie

Šedá energie či ztělesněná energie je označení pro energii potřebnou na výrobu, dopravu, uložení, prodej a likvidaci. Je důležitou součástí životního cyklu produktů napříč různými obory a průmysly – ať už jde o dopravu, stavebnictví, design nebo potravinářství.

Architektura a stavebnictví

Šedá energie je označení pro energii potřebnou na výrobu, dopravu a likvidaci stavebního materiálu stavby.[1] U nových domů se často posuzují energetické standardy samotného provozu budovy, šedá energie je ale také velkou součástí celkové energetické bilance budovy. Například u pasivních a nízkoenergetických budov, jejichž cílem je minimalizace provozních nákladů spojených s potřebou energií, může šedá energie dosáhnout vysoké hodnoty, uvádí se 10 až 30 % spotřeby domu za 50 let.[2] Nevhodnou volbou stavebních materiálů může dojít k tomu, že to co ušetří budova na spotřebě energie za provozu, může být v konečném důsledku jen zlomek šedé energie „zabudované“ do stavby.[3]

Stavební materiály, které mohou snížit množství šedé energie, jsou například dřevo, nepálená hlína, izolace z ovčí vlny, bavlny, korku, technického konopí a slámy, z recyklovaného papíru nebo skla.

Odkazy

Reference

  1. Šedá energie. Geniální dům [online]. [cit. 2020-11-16]. Dostupné online.
  2. Šedá energie v pasivních domech. Ekolist.cz [online]. [cit. 2020-11-16]. Dostupné online. (česky)
  3. Šedá energie. Izolace-info.cz [online]. [cit. 2020-11-16]. Dostupné online. (česky)

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.