Řád hrdinů nebeské setniny

Řád hrdinů nebeské setniny[1] (ukrajinsky Орден Героїв Небесної Сотні) je státní vyznamenání Ukrajiny založené roku 2014.

Řád hrdinů nebeské setniny
Орден Героїв Небесної Сотні
Uděluje

Ukrajina
Typ záslužný řád
Založeno 1. července 2014
Stát Ukrajina Ukrajina
Heslo Свобода и Достоинство (svoboda a důstojnost)
Způsobilost občané Ukrajiny, cizí státní příslušníci i osoby bez státní příslušnosti
Uděluje se za obranu principů demokracie, lidských práv a svobody během Euromajdanu a za další akce související s ochranou nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny
Status dosud udílen
Hlava řádu prezident Ukrajiny
Třídy 1
Statistiky
Poprvé uděleno 27. listopadu 2014
Ostatní vyznamenání
Vyšší Řád Bohdana Chmelnického
Nižší Řád za odvahu

Historie

Řád byl založen dne 1. července 2014.[2] Ustanoven byl na počest těch, kteří zemřeli během „revoluce důstojnosti“ známé také jako „Euromajdan“. Pro založení řádu hlasovalo 244 z 348 přítomných poslanců, ostatní se zdrželi hlasování.[3][4] Dne 3. listopadu 2014 byl status řádu schválen výnosem prezidenta Ukrajiny č. 844/2014.[5] Dne 27. listopadu 2014 byli první tři jednotlivci posmrtně vyznamenání tímto řádem.[6]

Pravidla udílení

Ukrajinská poštovní známka s vyobrazením řádu z roku 2021

Řád je udílen úřadujícím prezidentem Ukrajiny za občanskou odvahu, vlastenectví, dodržování ústavních principů demokracie, lidských práv a svobod, za aktivní charitativní, humanitární a sociální činnost na Ukrajině a za nezištnou službu lidem Ukrajiny, které projevily během Euromajdanu a za další akce související s ochranou nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny.[2] Udělen může být občanům Ukrajiny, cizím státním příslušníkům i osobám bez státní příslušnosti. Ocenění jsou oslovováni jako rytíři řádu.[7] Řád lze udělit i posmrtně, ale není možné jeho opakované udělení již dříve oceněné osobě. Heslem řádu je svoboda a důstojnost (Свобода та Гідність).

Nositelé tohoto řádu jsou podle zákona O postavení válečných veteránů, zárukách jejich sociální ochrany považovány za osoby, které vykonaly zvláštní služby pro svou vlast.[8] Mají mj. nárok na státní pohřeb s vojenskými poctami. Podle zákona O důchodech za zvláštní služby pro Ukrajinu jim náleží renta za zvláštní službu pro Ukrajinu.[9]

Insignie

Řádový odznak má tvar berličkového kříže vyrobeného ze stříbra a pokrytého modrým smaltem se stříbrným lemováním po okraji. Uprostřed kříže je vyobrazen nebeský válečník v brnění s mečem a štítem. Brnění a štít jsou stylizovány tak, aby odpovídaly domácí výbavě účastníků revoluce důstojnosti. Na zadní straně je reliéfní nápis СВОБОДА ТА ГІДНІСТЬ a vyryto sériové číslo odznaku. Velikost kříže je 36 mm.

Stuha z hedvábného moaré pokrývá kovovou obdélnou destičku. Šířka stuhy je 28 mm. Stuha je modrá se žlutým proužkem širokým 3 mm uprostřed. Řád se nosí nalevo na hrudi.

Kritika

Příbuzní těch, jež zahynuli během protestů kritizovali založení tohoto řádu. Domnívali se, že byl založen pouze proto, aby jejich padlým a zraněným příbuzným nemohl být udělen titul Hrdina Ukrajiny a stát se tak vyhnul vyplacení odškodnění rodinám obětí ve výši 1 milionu hřiven. Mnohým rodinám zraněných a zabitých byly na tomto základě zamítnuty platby v plné výši, protože udělení tohoto řádu neznamenalo materiální pomoc. Podle příbuzných je také „cynické“ udílet tento řád veřejně známým osobnostem a lidem působícím v kultuře, kteří neměli s protesty nic společného, když bylo vyznamenání založeno na počest zabitých během protestů. Příbuzní těchto obětí také začali prostřednictvím tisku vyhrožovat veřejným odmítnutím těchto řádů a jejich vrácením.[10] Po této kritice získala většina držitelů tohoto vyznamenání titul Hrdina Ukrajiny s příslušnými výhodami pro jejich rodiny, ale samotný řád zůstal zachován.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Орден Героев Небесной Сотни na ruské Wikipedii.

  1. KITSOFT. Чехія - Uctění památky hrdinů Nebeské setniny. czechia.mfa.gov.ua [online]. [cit. 2021-05-30]. Dostupné online. (česky)
  2. Верховная Рада Украины. web.archive.org [online]. 2014-11-04 [cit. 2021-05-29]. Dostupné online.
  3. Рада основала орден Героев Небесной сотни. korrespondent.net [online]. [cit. 2021-05-29]. Dostupné online. (rusky)
  4. Офіційний портал Верховної Ради України. web.archive.org [online]. 2014-07-08 [cit. 2021-05-29]. Dostupné online.
  5. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 844/2014 - Офiцiйне представництво Президента України. web.archive.org [online]. 2014-11-03 [cit. 2021-05-29]. Dostupné online.
  6. Про нагородження орденом Героїв Небесної Сотні. Офіційний вебпортал парламенту України [online]. [cit. 2021-05-30]. Dostupné online. (ukrajinsky)
  7. Орден Героев Небесной сотни будут изготавливать из серебра - 03.11.2014 20:44 — Новости Укринформ. web.archive.org [online]. 2018-07-04 [cit. 2021-05-29]. Dostupné online.
  8. Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту. Офіційний вебпортал парламенту України [online]. [cit. 2021-05-30]. Dostupné online. (ukrajinsky)
  9. Про пенсії за особливі заслуги перед Україною. Офіційний вебпортал парламенту України [online]. [cit. 2021-05-30]. Dostupné online. (ukrajinsky)
  10. GAZETA.UA. Орден Героев Небесной Сотни раскритиковали родственники погибших на Майдане. Gazeta.ua [online]. 2014-11-04 [cit. 2021-05-30]. Dostupné online. (rusky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.