Řád Říjnové revoluce

Řád Říjnové revoluce (rusky Орден Октябрьской Революции) bylo sovětské vyznamenání existující v letech 19671991. Jednalo se o druhý nejvyšší řád (po Řádu Lenina) udělovaný v Sovětském svazu. Udělováno bylo za přínos k rozvoji sovětského státu, výjimečnou odvahu a statečnost nebo posílení míru.

Řád Říjnové revoluce
Орден Октябрьской Революции
Uděluje

Sovětský svaz
Založeno 31. října 1967
Stát Sovětský svaz Sovětský svaz
Způsobilost občané Sovětského svazu i cizí státní příslušníci a instituce, včetně vojenských jednotek a administrativních oblastí
Uděluje se za služby podporující komunismus nebo stát, nebo posilující obranu Sovětského svazu
Status nadále neudílen
Statistiky
Poprvé uděleno 4. listopadu 1967
Naposled uděleno 21. prosince 1991
Celkem uděleno 106462
Ostatní vyznamenání
Vyšší Leninův řád
Nižší Řád rudého praporu

Historie

Řád Říjnové revoluce byl zřízen příkazem prezídia Nejvyššího sovětu SSSR dne 31. října 1967 u příležitosti 50. výročí Říjnové revoluce. Autorem výtvarného návrhu je Valentin Prochorovič Zajcev. Poprvé byl udělen 4. listopadu téhož roku, naposledy dne 21. prosince 1991. Nositeli vyznamenání se mohly stát osoby jak domácí, tak i ze zahraničí, podniky, instituce, organizace a jiné skupiny pracovníků, vojenské jednotky a útvary, republiky, území, regiony a města. Celkem bylo uděleno 106 462 Řádů Říjnové revoluce.

Vzhled řádu

Odznakem je zlatá, červeně smaltovaná pěticípá hvězda (symbol komunismu), mezi jejími cípy se nachází stříbrné paprsky. Na hvězdě je položen pětihranný stříbrný medailon s vyobrazením křižníku Aurory, jejíž výstřel měl zahájit Říjnovou revoluci. Z levé části medailonu vystupuje pozlacená, červeně smaltovaná vlajka s nápisem ОКТЯБРЬСКАЯ РЕВОЛЮЦИЯ (ŘÍJNOVÁ REVOLUCE). V dolní části medailonu mezi dolními cípy hvězdy jsou položeny zlaté překřížené srp a kladivo.

Stuha je červená s pěti modrými pruhy uprostřed.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Орден Октябрьской Революции na ruské Wikipedii.


Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.