Český svaz hádankářů a křížovkářů

Český svaz hádankářů a křížovkářů, z. s. (ČSHAK), je zájmová organizace sdružující hádankáře a křížovkáře. Byla založena 1. prosince 1968, do 17. února 2017 se jmenovala Svaz českých hádankářů a křížovkářů.

Český svaz hádankářů a křížovkářů
Právní formaspolek
Založeno14. června 1990
AdresaBrigádníků 2919/69, Praha, 100 00, Česko
IČO45773360
Další informace
Webwww.cshak.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

ČSHAK (dále jen svaz) vychází z tradic české lidové i umělé hádanky 19. století, které tvořili i přední čeští spisovatelé, z kreslených rébusů Mikoláše Alše, z amerických křížovek ze začátku 20. století i z historicky nevymezených logických a početních hádanek. Navazuje na plodnou a bohatou činnost hádankářských spolků, klubů a sdružení, které svou činnost rozvíjely v první polovině 20. století.

Svazu se podařilo klasifikovat a kodifikovat jak stávající, tak i nové druhy hádanek, křížovek a logických úloh a vytvořit pro jejich tvorbu, řešení i hodnocení příslušná pravidla. Členy svazu jsou hádankáři a křížovkáři jak z České republiky, tak i ze Slovenska. Mnozí luštitelé se sdružují v několika desítkách hádankářsko-křížovkářských kroužků. Svaz se podílí na vydávání časopisu Křížovka a hádanka a magazínu Panoráma křížovky. Pro své členy vydává Výroční tisky ČSHAK, Členský zpravodaj ČSHAK, připravuje křížovkářské pomůcky a metodické materiály.

Svaz organizuje řešitelské přebory v řešení hádanek, křížovek a logických úloh včetně sudoku. Vedle soutěží seriálu Grand Prix pořádá i soutěže pro méně zdatné řešitele. Vrcholnými soutěžemi jsou Mistrovství České republiky jednotlivců a kroužků. Svaz pořádá celou řadu řešitelských a autorských korespondenčních soutěží, a to jak pro jednotlivce, tak i pro kroužky. Korespondenčně probíhají i autorsko-řešitelské soutěže hádankářů a křížovkářů. Přebory a korespondenční soutěže jsou odstupňovány podle obtížnosti a řešitelé i autoři, členové svazu, pak získávají podle svých umístění kvalifikační body a posléze pak i jednotlivé výkonnostní třídy – třetí, druhou, první až mistrovskou.

V devadesátých letech 20. století se rozvinuly na mezinárodní úrovni soutěže v řešení logických úloh a svaz se stal jedním ze zakladatelů Mezinárodní hádankářské federace WPF (World Puzzle Federation). Čeští reprezentanti patří mezi světovou elitu, získali několik titulů mistrů světa.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.