Český člověk

Český člověk je časosběrný fotografický cyklus dokumentující portréty Čechů a Češek od roku 1982 až dodnes. Autory cyklu jsou Jan Malý, Jiří Poláček a Ivan Lutterer.

Snímek z cyklu Český člověk, 1990–1996

Fotografický cyklus Český člověk

Rok 1982 znamenal pro fotografický cyklus Český člověk začátek tvorby nekončícího souboru portrétů českých lidí. Autorská trojice – Jan Malý, Jiří Poláček a Ivan Lutterer (absolventi umělecké fotografie FAMU v letech 1978–1979) pořídili od roku 1982 až dodnes tisíce snímků českých lidí. K nápadu fotografovat českého člověka autory přivedl nenápadný, alkoholem posilněný muž, s lahví a v montérkách, který při fotografování moravských krojů v Lanžhotě vstoupil do polního fotografického ateliéru (odtud Czech Field Studio po vzoru mobilního ateliéru Irvinga Penna) se žádostí o fotografii. Obdržel polaroidový obrázek a autorům zůstal černobílý planfilm 9x12. Tento moment dal vzniknout souboru portrétů českých lidí.

Následovalo fotografování na divadelní pouti v Praze v roce 1985, dále fotografování trempů, místních indiánů a kovbojů. Z Amsterodamu, kam byli pozváni na fotofestival v roce 1989, si autoři odvezli soubor Nizozemců. V roce 1990 se po světové fotografické výstavě v Houstonu v Texasu zapisuje Czech Field Studio do análů světové portrétní fotografie. Autoři se ve stejném roce zúčastnili s polním ateliérem mezinárodního fotografického festivalu v Lausanne a českých kulturních dnů v Bretani v Rennes. Na domácí půdě pořídili fotografie českého člověka v železárnách ve Vítkovicích a v Ostravě. Etapu fotografování do roku 1997 symbolicky uzavřela kniha z nakladatelství Studia JB, která byla následně oceněna 2. místem v soutěži Nejkrásnější česká kniha 1997 v kategorii Kniha o výtvarném umění a obrazové publikace.

Po tragické smrti Ivana Lutterera v Rochesteru v USA v roce 2001 pokračovali autoři představením své práce českému kulturnímu centru v Paříži v rámci kulturních dní. Z této akce vznikla série fotografií Pařížanů zakončené výstavou Pražané a Pařížané. Na pozvání pražské výstavní síně Langhans vznikla v roce 2010 zatím poslední série Českého člověka.

Jednotlivá místa fotografování

Podle zdroje:[1]

  • 1982: Velká nad Veličkou, Ratíškovice, Lanžhot, Dolní Bojanovice
  • 1984: Praha (Brumlovka)
  • 1985: Praha (Střelecký ostrov), Ostrava (Gottwaldův sad)
  • 1987: Vlašim
  • 1988: Benešov, Dubá, Nespeky
  • 1989: Náchod, Mníšek pod Brdy, Dobříš, Praha (Smíchovský lihovar, Bezručovy sady, Výtoň, Strahov, Malostranské náměstí, Hradčanské náměstí)
  • 1990: Mariánské Lázně (Lázeňská kolonáda, Sady V. Skalníka, Nádražní náměstí)
  • 1991: Praha (Platýz, Rock Café), Skalná
  • 1995: Plzeň (náměstí Republiky), Benešov, Olšany u Brna
  • 1996: Ostrava (Nová huť, Vítkovické železárny, Masarykovo náměstí, burza na Karolině), Lomnice nad Popelkou
  • 2001: Paříž
  • 2010: Praha (Langhans Galerie)

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Český člověk. Lomnice nad Popelkou: Studio JB., 1997. ISBN 80-900903-4-6.

Literatura

  • Malý J., Poláček J., Lutterer I.: Český člověk. Studio JB, 1997.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.