Česká lékařská akademie

Česká lekařská akademie (zkratka ČLA) je organizace, která sdružuje významné české lékaře. Byla založena roku 2004 jako sdružení těch, kteří se nějakým způsobem zasloužili o rozvoj medicíny v Česku. Prvním předsedou ČLA byl psychiatr Cyril Höschl (2004–2011), druhým (2011-2021) fyziolog Richard Rokyta. V současné době je předsedou internista Michal Anděl.

Česká lékařská akademie
Vznik2004
Oficiální webwww.medical-academy.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Česká lékařská akademie z.s. (ČLA) je sdružení odborníků, kteří se zasloužili o rozvoj medicíny v České republice, založili jako pedagogové školu, která vychovala řadu úspěšných následovníků a přispěli k pokroku významnými vědeckými objevy nebo diagnostickými a léčebnými postupy. V současné době má 65 členů, převážně profesorů ze všech lékařských oborů, kteří se zabývají koncepčními otázkami v oblasti vědy, výzkumu a medicíny. Vznikla po vzoru zahraničních lékařských akademií např. britské The Academy of Medical Science.[1]

Česká lékařská akademie reprezentuje českou lékařskou veřejnost nejen doma, kde je partnerem státních institucí při připomínkování zákonů a koncepčních otázek, vydává nezávislá stanoviska k závažným medicínským problémům a organizuje vzdělávací akce, ale i v zahraničí, neboť ČLA je členem Evropské federace lékařských akademií (FEAM)[2]. FEAM zastřešuje národní lékařské akademie 15 evropských států a je poradcem Evropské unie (EU) v otázkách lékařské péče a zdravotního stavu populace.

ČLA je nezávislým, neziskovým sdružením, které je financováno z příspěvků svých členů a darů. Nejvyšším orgánem České lékařské akademie je Valné shromáždění, výkonným orgánem pak devítičlenná Rada ČLA, v jejímž čele stojí předseda. Statutárním orgánem ČLA je její ředitel.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.